27 listopada odbyła się premiera trzeciej edycji polskiego przewodnika Gault&Millau.
W 1965 r. założyli go we Francji dwaj krytycy kulinarni: Henri Gault oraz Christian Millau.
Zamiast znanych z przewodnika Michellin gwiazdek, recenzenci Gault&Millau przyznają restauracjom czapki kucharskie. Wydawcy przewodnika, nazywanego w branży "wnukiem" Michelin, poszukując restauracji nie odwiedzają jedynie głównych europejskich metropolii, ale skupiają się również na lokalach w mniejszych miastach. W tym roku w przewodniku znalazło się 460 restauracji.
Jak działają inspektorzy? Przez cały rok oceniają restauracje w skali od 1 do 20. Punkty przyznawane są na podstawie jakości produktów, smaku, wyglądu oraz sposobu podania jedzenia. Istotne w ocenie są także obsługa, wystrój oraz atmosfera, jaka panuje w restauracji. Na tej podstawie restauracjom przyznawane są czapki: 20-19 punktów to 5 czapek, 18-17 to 4 czapki, 16-15 równają się 3 czapkom, 14-13 to 2 czapki, 12-11 punktów oznacza 1 czapkę. Lokale, które zdobyły 10 punktów, nie otrzymują żadnej czapki, lecz ich recenzje można przeczytać w przewodniku.
W Trójmieście to Pobite Gary (Gdańsk), A la Francaise (Gdańsk), Neighbour's Kitchen (Gdańsk), Trattoria La Cantina (Gdańsk), Good Morning Vietnam (Gdynia), Hashi Sushi (Gdynia), Moon (Gdynia).
Wszystkie komentarze