Złe sny, lunatycy, potwory, imprezy do rana, seks - to wszystko może się zdarzyć w nocy, to wszystko zdarza się też w ?nocnym? kinie. To właśnie ono będzie w tym roku prezentowane w ramach sekcji filmowej sopockiego festiwalu ArtLoop (3-6 września). Obok klasyki - słynnych filmów Jima Jarmuscha, Romana Polańskiego czy Waleriana Borowczyka, w programie znaleźć można kilka ciekawych nowości. Oto niektóre z nich, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.
REKLAMA
1 z 5
Zakazany pokój
Reżyseria: Guy Maddin i Even Johnson, Kanada 2015, 130 minut
Maddin to jeden z najbardziej niezwykłych twórców współczesnego kina. Do tej pory znany tylko prawdziwym fanatykom, dziś zaczyna powoli trafiać do szerszego kręgu widzów. Jego najnowsze dzieło przekracza schematy i granice w co najmniej równym stopniu jak poprzednie, a może nawet bardziej - to surrealistyczna jazda przez epoki, opowieści, zdarzenia i konwencje. Jest tak wielowątkowa i zaskakująca, że nawet nie ma co próbować jej opisywać. To trzeba zobaczyć.
2 z 5
The Smell Of Us
Reżyseria Larry Clark, Francja 2014, 87 minut
Ten amerykański twórca zasłynął dokładnie dwie dekady temu filmem "Kids", w którym opowiedział o prawdziwym życiu ówczesnej młodzieży, pełnym narkotyków, seksu i innych spraw, o których dorośli nie chcieli nawet wiedzieć. Po dwudziestu latach powraca do tej samej tematyki i zdaje się zadawać swoim najnowszym filmem pytanie: co się przez ten czas zmieniło w kwestii, której dotyczył tamten film.
3 z 5
Zostanę z tobą
Reżyseria Artamio Narro, Meksyk 2015, 99 minut
Debiut filmowy artysty znanego wcześniej przede wszystkim na płaszczyźnie video artu jest równie brutalny i naturalistyczny, co zaskakujący i przewrotny. Główną bohaterką opowieści jest młoda dziewczyna, która przyjeżdża do Meksyku i spędza czas z przyjaciółkami. Pewnego wieczoru trafiają na specyficzny wieczór panieński, podczas którego dochodzi do przekroczenia granic przemocy i walki płci.
4 z 5
Montażysta
Reżyseria: Adam Brooks i Matthew Kennedy, Kanada 2014, 95 minut
Krwawa i zabawna komedia, będąca parodią popularnego kilka dekad w kinie klasy b gatunku zwanego giallo. To opowieść ze świata filmu - na planie horroru dochodzi do trudnych do wyjaśnienia morderstw, z których każde łączy się w jakiś sposób z postacią tytułowego montażysty. Choć początkowo film sprawia wrażenie realistycznego, bardzo szybko ucieka w świat absurdalnego, wziętego w potężny nawias, czarnego humoru.
5 z 5
Książę Burgundii
Reżyseria Peter Strickland, Wielka Brytania 2014, 104 minuty
Połączenie wyrafinowanej formy i przewrotnej, mocno ironicznej treści. Przewrotna wersja opowieści rodem z popularnej powieści o twarzach Greya, przeniesiona w wystylizowaną rzeczywistość angielskiej prowincji. Bohaterki filmu żyją w nietypowym związku, opartym z jednej strony na miłości, ale z drugiej - wyrafinowanej przemocy, a wszystko filmowane jest w sposób naśladujący subtelne filmy erotyczne sprzed kilku dekad.
Wszystkie komentarze