Dni Muzyki Nowej to impreza, która w kolejnych edycjach prezentuje to, co najciekawsze na scenie muzyki poszukującej, eksperymentalnej i - jak wskazuje nazwa tego przedsięwzięcia - nowej. To z reguły propozycje dość trudne i wymagające, ale zawsze ciekawe. Oto krótki przegląd tego, co będzie można usłyszeć w klubie Żak podczas najnowszej edycji - odbędzie się ona w dniach 18-22 stycznia.
REKLAMA
1 z 5
Vlna: Olga Wojciechowska i Vukasin Djelic
Pierwszy wspólny koncert międzynarodowego duetu artystów poszukujących nowych form i pomysłów. Olga Wojciechowska to skrzypaczka i kompozytorka, która do tej pory była znana przede wszystkim za sprawą muzyki do spektakli teatralnych i przedstawień teatru tańca. Vukasin Djelic to natomiast artysta, który w swej twórczości skupia się głównie na komponowaniu utworów z dźwięków emitowanych na co dzień przez najróżniejsze urządzenia elektroniczne: telefony komórkowe czy komputery. Artyści wspólnie nagrali płytę ?Turquoise Threads?, w Żaku ten materiał będzie można usłyszeć na żywo po raz pierwszy.
2 z 5
Johannes Kreidler
To niemiecki kompozytor i artysta multimedialny, poruszający w swojej sztuce tak istotne we współczesnym świecie tematy jak wszechobecność nowoczesnych technologii czy zakłócenia przekazu, które się z nią wiążą. W latach 2000-2006 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej we Freiburgu i w Instytucie Sonologii w Hadze - ta ostatnia uczelnia zajmuje się głównie muzyką tworzoną za pomocą komputerów. Od tego czasu niemiecki twórca aktywnie działa na scenie muzyki eksperymentalnej, przygotowując kolejne przedsięwzięcia: kompozycje, performance i materiały video ilustrowane muzyką.
3 z 5
Gelbart
To jeszcze jeden niemiecki twórca, który pojawi się w klubie Żak w ramach tegorocznej edycji Dni Muzyki Nowej. Podczas komponowania swojej muzyki artysta posługuje się przede wszystkim najzwyklejszymi samplerami, a nawet instrumentami-zabawkami, korzystając z generowanych przez nie prostych brzmień. Stosuje swoiście rozumianą metodę podwójnego kodowania: z jednej strony jego utwory są bardzo przystępne na poziomie melodii i brzmienia, z drugiej - kryją się pod nimi skomplikowane struktury harmoniczne. Koncerty artysty przybierają wymiar performerski - wykonując wszystkie partie osobiście, muzyk staje się jednoosobową orkiestrą.
4 z 5
Defunensemble
Goście z Finlandii, jedni z najważniejszych przedstawicieli muzyki eksperymentalnej na tamtejszej scenie. Grupa uznawana jest dziś także za jeden z najciekawszych zespołów w środowisku muzyki elektroakustycznej. To spora orkiestra, która specjalizuje się w łączeniu elementów muzyki klasycznej i współczesnej. Ich pomysł na granie w praktyce często przybiera dość spektakularną formę: muzycy wykorzystują najnowsze technologie do wykonywania bardzo tradycyjnych kompozycji.
5 z 5
Joasinho
Jeszcze jedni przedstawiciele szczególnie aktywnej niemieckiej sceny muzyki eksperymentalnej. To duet, w skład którego wchodzą Cico Beck i Nico Sierig. Ich twórczość to bardzo nastrojowe, pełne melancholii utwory, których prawdziwe oblicze objawia się najbardziej podczas koncertów - okazuje się bowiem, że wiele dźwięków, które się w nich pojawia, generowanych jest przez instrumenty, stworzone przez samych muzyków. To właśnie dzięki nim kompozycje zespołu mają tak bardzo oryginalne brzmienie.
Wszystkie komentarze