Już wkrótce ruszy prawdziwy trójmiejski maraton z muzyką world: dwa festiwale poświęcone temu gatunkowi, które odbędą się weekend po weekendzie. Rozpocznie go Okno Na Świat, impreza organizowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, w ramach której wykonawcy z prawie całego świata przez trzy dni - od 14 do 16 lipca - prezentować się będą w Centrum Św. Jana. W tym roku w programie dominować będą zespoły, w których polscy muzycy spotykają się z artystami z innych krajów.
REKLAMA
materiały prasowe
1 z 6
Orkiestra Naxos
Wieloosobowy zespół - było nie było: orkiestra - którego muzyka jest wybuchowym koktajlem wpływów zaczerpniętych z tradycji takich krajów jak: Grecja, Polska, Jemen, Syria i Izrael. To najnowszy projekt przygotowany przez Milo Kurtisa, Polaka z greckimi korzeniami, prawdziwego weterana rodzimej sceny muzycznej, który ma w dorobku występy w tak ważnych dla niej zespołach jak Maanam i Osjan.
Piątek, 14 lipca, godz. 18
materiały prasowe
2 z 6
Dobroto
Znakomity przykład na to, że Polacy i Ukraińcy potrafią nie tylko prześcigać się na oskarżenia, rozdrapujące bolesne rany wspólnej historii, ale potrafią też harmonijnie współpracować, osiągając znakomite efekty. Ten zespół to połączenie muzyków ełckiej grupy Tygiel Folk Banda i gdańskiego zespołu wokalnego Kadarka, a jego twórczość oparta na zestawieniu niezwykłych linii wokalnych, rozpisanych na kilka głosów, z tradycyjną muzyką z pogranicza polsko-ukraińskiego.
Piątek, 14 lipca, godz. 19.30
materiały prasowe
3 z 6
Sango
To zespół założony przez Kamila Rogińskiego w 2011 roku. Muzyk oparł się na dość niezwykłym założeniu, że muzyka z całego świata stanowi jedność, dzieło spójnej, choć różnorodnej, zintegrowanej wspólnoty. Zaprosił do współpracy instrumentalistów z różnych zakątków globu, żeby razem z nimi tworzyć piosenki będące konglomeratem różnych tradycji. Jeszcze jedną warstwą tego nietypowego projektu jest taniec, który stanowi integralną część występów grupy.
Sobota, 15 lipca, godz. 19
Materiały prasowe
4 z 6
Greek Jazz Trio - Ares Chadzinikolau
Lider tej formacji to kolejny "polski Grek" czy "grecki Polak" w programie tegorocznego Okna Na Świat. Ares Chadzinikolau mieszka w Poznaniu i jest ważną osobowością tamtejszej sceny artystycznej. Od lat występuje w zespołach, kultywując swoje dwie muzyczne fascynacje: reggae i jazz. Do Gdańska przywiezie najważniejszy dziś skład, z którym realizuje drugą z nich.
Sobota, 15 lipca, godz. 20.30
Ignac Tokarczyk
5 z 6
Caci Vorba
To jeden z najważniejszych polskich zespołów folkowych w ostatnich latach - jeden z tych, które cieszą się o wiele większym poważaniem i popularnością zagranicą niż w Polsce: płyty wydawane na Zachodzie i znakomite recenzje w tamtejszej prasie mówią same za siebie. Muzycy tej istniejącej już od kilku lat grupy łączą w swojej muzyce elementy tradycji: cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej, budując z nich dynamiczne, przebojowe piosenki.
Niedziela, 16 lipca, godz. 19
mat. pras
6 z 6
3-0-3 Tango Fusion
Prawdziwy headliner festiwalu, prawdziwa gwiazda muzyki world, formacja, który może pochwalić się popularnością na kilku kontynentach. Zespół powstał w prawdziwej światowej stolicy tanga, Argentynie, w połowie lat 90-tych. Założyło go dwóch pasjonatów tego gatunku, pianista Hernan Valencio i perkusista Gerardo Solnie. Potem skład uzupełnił jeszcze grający na bandoneonie Pablo Nemirovski. Muzycy postanowili nieco odświeżyć tradycję tanga, a uznanie, jakim cieszą się od dwóch dekad pokazuje, że zrobili to w znakomity sposób.
Wszystkie komentarze