Rozprawy z politycznymi przeciwnikami, próby zachowania godności w środku wojny, walka z uprzedzeniami, rasizmem, seksizmem - to tylko niektóre problemy, które będzie można zobaczyć na ekranie w filmach z programu tegorocznego festiwalu All About Freedom, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 13-21 października w Europejskim Centrum Solidarności. Bilety na seanse kosztują 12 zł.
REKLAMA
mat. promocyjne Millennium Docs Against Gravity
1 z 17
"Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow" reż. Askold Kurow
Oleg Sencow to ukraiński reżyser filmowy, nie ukrywający swoich politycznych, antyrządowych poglądów, aktywista Majdanu. Podczas jednej z demonstracji został zatrzymany i potajemnie wywieziony do Rosji. Tam zaczął się proces z oskarżenia o planowanie zamachów terrorystycznych, zakończony wyrokiem 20 lat więzienia. Reżyser filmu przez kilka miesięcy śledził z kamerą cały proces, ujawniając przy okazji jak nieludzki jest rosyjski system prawny, wykorzystywany do ścigania politycznych przeciwników.
PIĄTEK, 13 października, godz. 18
Materiały prasowe
2 z 17
"Niemiłość", reż. Andriej Zwiagincew
Najnowszy, mocno oczekiwany film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów współczesnych, nominowanego do Oskara za film "Lewiatan". Jego najnowsze dzieło nawiązuje do "Scen z życia małżeńskiego" Ingmara Bergmana. Punktem wyjścia jest rozwód głównych bohaterów i moment, w którym zaczynają nowe życie: ona z bogatym kochankiem, on z młodszą dziewczyną. Zajęci sobą, niemal zapominają o 12-letnim synu. Wszystko zmienia się, kiedy chłopiec znika.
PIĄTEK, 13 października, godz. 20
mat.prasowe
3 z 17
"Nie jestem twoim murzynem", reż. Raoul Peck
Nietypowy dokument, który jest jednocześnie poetyckim poematem filmowym, jak i bezlitosną analizą społeczno-polityczną sytuacji czarnej ludności w USA. Reżyser przenosi na ekran niedokończoną książkę Jamesa Baldwina, jednego z najważniejszych czarnoskórych pisarzy świata. Opisał on w niej historie swoich trzech przyjaciół, bojowników o prawa czarnej ludności: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.
SOBOTA, 14 października, godz. 15
Materiały prasowe Gutek Film
4 z 17
"W ułamku sekundy", reż. Fatih Atkin
Fatih Atkin to niemiecki reżyser, pochodzący z tureckiej rodziny. Do tej pory słynął przede wszystkim za sprawą pogodnego, komediowego filmu obyczajowego "Soul Kitchen" o etnicznej restauracji prowadzonej przez sympatycznego nieudacznika. W najnowszym filmie wchodzi na teren znacznie poważniejszych spraw: główna bohaterka traci w zamachu terrorystycznym męża i syna. Najpierw załamuje się, ale szybko zaczyna działać, szukając zemsty.
SOBOTA, 14 października, godz. 18
materiały prasowe organizatorów
5 z 17
"A Ciambra", reż. Jonas Carpignano
Akcja utrzymanego w duchu włoskiego neorelizmu filmu młodego włosko-amerykańskiego reżysera dzieje się w małym włoskim miasteczku, w którym mieszka zróżnicowana etniczne społeczność. Składa się z Włochów, uchodźców z Afryki i Romów. Bohaterami są bracia, nastolatkowie, którzy uczą się funkcjonować w multietnicznym świecie. Kiedy znika starszy z nich, który dla brata był największym autorytetem, młodszy musi pokazać, że wie jak się zachować w trudnej sytuacji.
SOBOTA, 14 października, godz. 20
Fot. materiały prasowe
6 z 17
"Łagodna", reż. Siergiej Łoźnica
Ukraiński twórca, znany przede wszystkim za sprawą swoich dokumentów, takich jak "Blokada" czy "Majdan", ma w dorobku także filmy fabularne, takie jak "Szczęście ty moje" czy "We mgle". Swój fabularny dorobek powiększył właśnie o dramat, w którym bohaterka zderza się z rosyjskim systemem penitencjarnym. Kobieta mieszka w małej wiosce, a jej mąż jest w więzieniu na drugim końcu kraju. Kiedy wysyłane do niego paczki, zaczynają do niej wracać, jedzie do więzienia, żeby dowiedzieć się, co się dzieje.
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem
NIEDZIELA, 15 października, godz. 15.
materiały prasowe
7 z 17
"120 uderzeń serca", reż. Robin Campillo
Po znakomitym dokumencie sprzed kilku lat, dotyczącym walki amerykańskich aktywistów ruchu LGBT o prowadzenie badań nad lekiem na AIDS, przyszedł czas na francuski film fabularny na podobny temat. Akcja dzieje się ćwierć wieku temu, kiedy we Francji epidemia tej choroby przybiera na sile, a działacze ruchu gejowskiego prowadzą kampanie mające na celu nagłośnienie problemu.
NIEDZIELA, 15 października, godz. 18.30
materiały prasowe All About Freedom Festival
8 z 17
"Brexitannia", reż. Timothy George Kelly
Temat tego filmu jest dość oczywisty: decyzja Brytyjczyków, żeby odłączyć się od Unii Europejskiej. Reżyser wybrał się z kamerą w różne zakątki kraju, żeby rozmawiać ze zwykłymi ludźmi o tym, dlaczego głosowali tak, jak głosowali i co myślą o skutkach referendum. Przepytał też o wizje przyszłości Wielkiej Brytanii ważnych myślicieli politycznych, z Noamem Chomskym na czele. Powstał film na poły poważny, na poły żartobliwy, ciekawy portret współczesnego społeczeństwa brytyjskiego.
PONIEDZIAŁEK, 16 października, godz. 18
materiały prasowe
9 z 17
"Serce miłości", reż. Łukasz Ronduda
Kolejny film kuratora sztuki współczesnej, który coraz sprawniej radzi sobie także jako twórca filmowy. Następcą słynnego "Perfomera" jest film opowiadający o pełnej napięć relacji między dwojgiem artystów: ona jest poetką, przygotowującą się do wydania debiutanckiego temu wierszy, on - uznanym i cenionym artystą wizualnym. Są podobni do siebie nie tylko fizycznie, ale także jeśli chodzi o ambicje artystyczne i potrzebę autonomii. To wszystko sprawia, że ich związek przeżywa kryzys.
PONIEDZIAŁEK, 16 października, godz. 20.30
Against Gravity
10 z 17
"Poetka z Arabii", reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff
Feminizm w praktyce, na dodatek w kraju, w którym zupełnie nie ma na niego miejsca. Bohaterką filmu jest poetka, odważnie atakująca w swojej twórczości patriarchalny system społeczny Arabii Saudyjskiej. Chcąc zyskać możliwość prezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców, decyduje się wziąć udział w telewizyjnym konkursie poetyckim, największej tego typu imprezie w całym świecie arabskim. Na każdym kroku musi się tam bić o swoją pozycję - okazuje się bowiem, że to świat całkiem zdominowany przez mężczyzn.
WTOREK, 17 października, godz. 18
LUXBOX FILMS
11 z 17
"Szron", reż. Sharunas Bartas
Bartas to jeden z najbardziej cenionych litewskich reżyserów, mało znany poza swoją ojczyzną. W swojej twórczości posługuje się minimalistycznym stylem, nawiązującym do współczesnego neomodernizmu. Bohaterami jego najnowszego filmu jest para młodych Litwinów, którzy jadą z konwojem humanitarnym dna Ukrainę. Trafiają do objętego wojną Donbasu, gdzie muszą skonfrontować się z realiami wojny.
WTOREK, 17 października, godz. 20
mat. promocyjne Millennium Docs Against Gravity
12 z 17
"Wszystkie rządy kłamią", reż. Fred Peabody
Dokument pokazujący pracę i dokonania niezależnego dziennikarstwa politycznego w USA od czasów prawdziwego pioniera i nestora tego środowiska, Isidora Feinsteina Stone'a, który działał w latach 1953-71, do współczesnych dziennikarzy, publikujących przede wszystkim w internecie. Opowiadając tę historię, reżyser niejako przy okazji portretuje też krajobraz polityczny ostatniego półwiecza, uświadamiając widzowi, jak bardzo oparty jest on na kłamstwie, a przynajmniej - na ukrywaniu prawdy.
ŚRODA, 18 października, godz. 18
kadr z filmu
13 z 17
"Isabelle i mężczyźni", reż. Claire Denis
Francuska reżyserka, która od dawna skupia się na prezentowaniu kobiecego punktu widzenia, tym razem podjęła się bardzo zaskakującego projektu: spróbowała w nieoczywisty sposób przenieść na ekran słynne "Fragmenty dyskursu miłosnego" Rolanda Barthesa, próbę filozoficznego opisania miłości. Jej film okazuje się nietypową komedią romantyczną, której bohaterka - rozwiedziona paryska artystka, którą zagrała Juliette Binoche - szuka miłości dojrzałej i prawdziwej.
ŚRODA, 18 października, godz. 20
kadr z filmu
14 z 17
"Oko na Juliet", reż. Kim Nguyen
Kanadyjski reżyser z azjatyckimi korzeniami przedstawia w swoim najnowszym filmie bardzo nietypową historię miłosną, rozpiętą gdzieś między średniowiecznymi zwyczajami i najnowocześniejszą technologią. Rzecz dzieje się po części w jednym z krajów arabskich, po części zaś w Stanach Zjednoczonych. Po pustyni jeździ zdalnie kierowany robot, konserwujący rurociąg, którym steruje operator za oceanem. Kiedy oko kamery widzi piękną dziewczynę, Amerykanin zakochuje się i próbuje uratować ją przed umówionym przez rodzicami małżeństwem.
CZWARTEK, 19 października, godz. 18
kadr z filmu
15 z 17
"W czterech ścianach życia", reż. Philippe Van Leeuw
Akcja najnowszego filmu belgijskiego reżysera dzieje się w Syrii, kraju od wielu lat rozrywanego brutalną wojną, w której uczestniczy jednocześnie kilka stron. Bohaterką filmu jest kobieta, która w sytuacji całkowitego rozpadu życia społecznego próbuje zachować resztki godności i zapewnić swojej rodzinie minimum spokoju i szczęścia. Nieustannie musi podejmować w związku z tym dramatyczne decyzje, wybory w sytuacjach, w których nie ma dobrych rozwiązań.
CZWARTEK, 19 października, godz. 20
materiały prasowe All About Freedom Festival
16 z 17
"Wielebny W", reż. Barbet Schroeder
Opowieść o dzisiejszych realiach polityczno-społecznych Birmy. Francuski reżyser z wieloletnim doświadczeniem postanowił bohaterem swego najnowszego filmu uczynić buddyjskiego mnicha, który cieszy się wielkim poważaniem i jest jednym z najważniejszych liderów ruchu antymuzułmańskiego. Nieoczekiwanie rozmowa z tytułowym wielebnym okazuje się furtką do jądra birmańskiego rasizmu, islamofobii i zwykłej nienawiści.
PIĄTEK, 20 października, godz. 18
Materiały prasowe Gutek Film
17 z 17
"Happy End" reż. Michael Haneke
Filmem zakończenia tegorocznego festiwalu będzie najnowsze dzieło Michaela Haneke, uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów na świecie. Tym razem Haneke portretuje tych najbardziej uprzywilejowanych, którzy przez przypadek stają się świadkami tego, co dotyka ludzi, którym w życiu poszczęściło się znacznie mniej. Bogata rodzina, której członkowie są bohaterami filmu, mieszka w Calais, miejscowości, która stała się jednym wielkim obozem dla uchodźców, próbujących dostać się do Wielkiej Brytanii.
Wszystkie komentarze