Przed nami kolejne, siódma, edycja festiwalu Literacki Sopot. Impreza, która rokrocznie odbywa się w połowie sierpnia, jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Program, w tym roku dedykowany Francji i literaturze francuskojęzycznej, jak zwykle jest bardzo bogaty. Na jakie spotkania szczególnie zwrócić uwagę?
REKLAMA
fot. Eric Clément
1 z 9
Spotkanie z Romainem Puertolasem, 17 sierpnia
Podróżował po świecie, uczył języków obcych, płynnie mówi po hiszpańsku, katalońsku, rosyjsku i angielsku, z wykształcenia jest meteorologiem - Romain Puertolas ma doprawdy fascynująca biografię i jest jednym z popularniejszych autorów francuskojęzycznych. Największa popularność przyniosła mu powieść "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea", wyróżniona Grand Prix Nagrody Literackiej im. Juliusza Verne'a, opublikowana w 36 krajach. Jej ekranizację można było zobaczyć w ostatnim czasie w polskich kinach, a kto nie zdążył będzie miał okazję nadrobić na festiwalu (biletowany pokaz odbędzie się w Multikinie). W lipcu 2018, nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, ukazała się kolejna jego powieść "Całe lato bez Facebooka".
Piątek, 17 sierpnia, godz. 17.30, Państwowa Galeria Sztuki
FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
2 z 9
Spotkanie z Pierrem Lemaitrem, 17 sierpnia
Pierre Lemaitre to najpopularniejszy we Francji autor kryminałów, między innymi cyklu o paryskim komisarzu Camille Verhoeven. Za powieść "Do zobaczenia w zaświatach" (ekranizacja w polskich kinach od 17 sierpnia) otrzymał w 2013 roku najważniejsze francuskie wyróżnienie literackie - Nagrodę Goncourtów. Z mistrzem kryminału francuskiego porozmawia jeden z popularniejszych i najbardziej płodnych polskich twórców kryminałów: Zygmunt Miłoszewski.
Piątek, 17 sierpnia, godz. 19.30, Państwowa Galeria Sztuki
MIECZYSŁAW MICHALAK
3 z 9
Spotkanie z Alainem Mabanckou, 18 sierpnia
Alain Mabanckou jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich pisarzy, finalistą Man Booker Prize. Jako 22-latek wyjechał z Konga do Paryża, żeby studiować prawo. Jego debiutancka powieść "Bleu-Blanc-Rouge" została nagrodzona Grand Prix Litteraire d'Afrique Noire. "Kielonek', opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents. Za kolejną powieść, "Zwierzenia jeżozwierza", rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot. Obecnie pisarz wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie w Los Angeles. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Z kongijskim pisarzem porozmawia Olga Stanisławska.
Sobota, 18 sierpnia, godz. 17.30, Państwowa Galeria Sztuki
WIKICOMMONS
4 z 9
Spotkanie z Ingrid Betancourt, 19 sierpnia
Betancourt jest "najsłynniejszą zakładniczką świata". Dlaczego? Jest kolumbijsko-francuską działaczką polityczną i aktywistką na rzecz praw człowieka. Po zakończeniu nauki w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu wróciła do Kolumbii i zaczęła działalność polityczną: najpierw jako senatorka, a później stworzyła własną partię Oxigeno Verde (walczyła z korupcją, niesprawiedliwością społeczną i handlem narkotykami). W 2002 roku wystartowała w wyborach jako kandydatka na prezydenta Kolumbii i została uprowadzona podczas kampanii wyborczej 23 lutego 2002, do 2 lipca 2008 była zakładniczką grupy rewolucyjnej FARC. O uwolnienie działaczki silnie zabiegał rząd Francji (po pierwszym mężu miała obywatelstwo francuskie). W Polsce ukazały się jej dwie książki "Każde milczenie ma kres" oraz "Błękitna linia".
Niedziela, 19 sierpnia, godz. 17, Państwowa Galeria Sztuki
THE WASHINGTON POST
5 z 9
Spotkanie z Edouardem Louisem, 19 sierpnia
Louis jest autorem najbardziej brawurowego debiutu literackiego Francji od lat. 25-letni pisarz swoją pierwszą powieść ("En finir avec Eddy Bellegueule") wydał mając zaledwie 21 lat a książka (nie ukazała się w Polsce) sprzedała się do tej pory w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Jego druga powieść "Histoire de la violence" ("Historia przemocy", w Polsce dostępna od 8 sierpnia) opisuje zdarzenia z pewnej wigilijnej nocy, które zmieniły trwale życie pisarza.
Niedziela, 19 sierpnia, godz. 19, Państwowa Galeria Sztuki
MICHAŁ ŁEPECKI
6 z 9
Spotkanie z Zadie Smith, 18 sierpnia
Poza znakomitymi gośćmi z Francji na tegorocznej edycji Literackiego Sopotu odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym - brytyjską pisarką Zadie Smith. Zaproszenie jej nie jest jednak przypadkiem. Zadie bowiem zapowiada już przyszłoroczną edycję festiwalu, której bohaterem będzie literatura z Wysp Brytyjskich. Smith urodziła się w Londynie i jest autorką najbardziej brawurowego debiutu przełomu wieków. Jej "Białe zęby" z 2000 roku (w Polsce ukazały się dwa lata później) z zaledwie 25-letniej pisarki zrobiły najgorętsze nazwisko na scenie współczesnej literatury. Jej najnowszą powieścią jest wydana w listopadzie ubiegłego roku "Swing Time", a najnowsza książka, powstający osiem lat manifest "Widzi mi się", ukaże się 20 sierpnia.
Sobota, 18 sierpnia, godz. 19.30, Państwowa Galeria Sztuki
JAKUB PORZYCKI
7 z 9
Spotkanie z Olgą Tokarczuk, 16 sierpnia
Literatura i kultura francuska to jedno, ale na Literackim Sopocie równie co goście zagraniczni są polscy pisarze. W czwartek z Michałem Nogasiem na plaży porozmawia Olga Tokarczuk. To jedna z najbardziej cenionych za granicą polskich pisarek, której książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". Otrzymała również m.in. Paszport "Polityki", Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie. W tym roku Olga Tokarczuk za swoją powieść "Flights" ("Bieguni") otrzymała jedno z najważniejszych literackich wyróżnień - Man Booker International Prize Award.
Czwartek, 16 sierpnia, godz. 14.30, plaża przy Teatrze Atelier
materiały promocyjne
8 z 9
Olimpia de Gouges i pierwsze feministki, 16 sierpnia
Na festiwalu nie zabraknie tematów związanych ze stuleciem niepodległości i uzyskania praw wyborczych przez Polki. - Ważnym wydarzeniem będzie czwartkowa debata w Muzeum Sopotu poświęcona Olimpii De Gouges, uznawanej za pierwszą feministkę, kobiecie z czasów Rewolucji Francuskiej, która napisała Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki. Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej wyśpiewa tę deklarację, która będzie wydana w formie broszury - zapowiada wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula.
Czwartek, 16 sierpnia, godz. 19, Muzeum Sopotu
RENATA DĄBROWSKA
9 z 9
Debata: Nieszczęsna tożsamość? Gorący spór o kształt wspólnoty w XXI wieku, 17 sierpnia
- W tym roku szczególnie ważne są dla mnie debaty, których w programie jest aż pięć. Każda z nich dotyka ważnych i aktualnych problemów a zestaw autorów i naukowców, którzy wezmą w nich udział skłoni do zadania pytań m.in. o granicę wolności, o prawa kobiet czy prawa obywatelskie - mówi wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula. Jedną z nich jest debata poświęcona tożsamości nie tylko Francuzów ale i Polaków, Europejczyków. Udział w niej wezmą m.in. francuski pisarz i dziennikarz Bernard Lecomte, dziennikarka "Le Monde" Florence Noiville czy redaktor naczelny "Kultury Liberalnej" Jarosław Kuisz.
Piątek, 17 sierpnia, godz. 15, Państwowa Galeria Sztuki
Wszystkie komentarze