Śpiewający aktorzy na Ołowiance, ojciec chrzestny hip-hopu, space-rock w wykonaniu artystów z Brazylii i RPA oraz silna reprezentacja rodzimej sceny. Organizatorzy koncertów w Trójmieście dostarczają wielu powodów do wyjścia z domu w chłodniejsze zimowe wieczory. Na jakie wydarzenia się wybrać?
REKLAMA
BARTOSZ BAŃKA
1 z 13
Fisz Emade Tworzywo, 1 grudnia, Gdańsk
Bracia Waglewscy są dziś bez wątpienia jednymi z najbardziej aktywnych osób na rodzimej scenie muzycznej i jedni z najpopularniejszych muzycznych braci. Publiczność ciągle chce oglądać Fisza i Emade. Nie ważne czy są to koncerty na otwartej przestrzeni czy występy klubowe: Fish Emade to gwarancja jakości i dobrej zabawy. Od lat łączą hip hop z takimi gatunkami jak jazz, funk czy rock, a dzięki temu ich muzyka jest nie tylko ciekawa w warstwie tekstowej, ale i intryguje muzycznie.
SOBOTA, 1 grudnia, Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, wstęp: 50 zł
PATRYCJA WANOT
2 z 13
Andrzej Piaseczny, 1 grudnia, Gdańsk
Andrzej Piaseczny to jeden z bardziej lubianych i rozpoznawalnych polskich wokalistów. Zaczynał karierę w latach 90-tych w pop-rockowym boysbandzie Mafia, ale później na karierę solową i... aktorską. Życie dzielił pomiędzy sale koncertowe, studio nagrań a plan jednego z popularnych seriali. Teraz koncertuje promując swoja ostatnia płytę - wydaną w październiku zeszłego roku "O mnie, o Tobie, o nas".
Jan Młynarski powraca do Trójmiasta na czele Warszawskiego Combo Tanecznego. To jeden z najbardziej niezwykłych zespołów na polskiej scenie muzycznej, które powstały w ostatnim czasie - kilku cenionych muzyków, znanych z wielu innych projektów, postanowiło poświęcić trochę swojego czasu i talentu odkurzeniu stołecznej tradycji muzycznej sprzed z górą ośmiu dekad. Dziś muzycy z powodzeniem występują nie tylko w swej rodzimej Warszawie, ale także w innych miastach.
Grandmaster Flash to postać dla hip hopu iście symboliczna. Był członkiem pierwszych hiphopowych składów, które występowały w piwnicach na Bronksie, jako jeden z pierwszych wymyślał i doskonalił techniki turntablistyczne, sprawia-jąc że gramofon z płytą stał się ważnym instrumentem, był współtwórcą hiphowej retoryki i poetyki, w której równe miejsce mają opowieści z getta i popkulturowe aluzje. Gdyby nie on hip hop nie byłby dziś tym, czym jest.
NIEDZIELA, 2 grudnia, Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1, wstęp: 90 zł
Maciej Wadowski
5 z 13
Niechęć, 6 grudnia, Gdynia
Niechęć, obok EABS czy lokalnego Algorhythmu, to jeden z najciekawszych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. To połączenie brzmienia klasycznego jazzu z mniej klasycznymi syntezatorami, które swobodnie przeplatają się z wpływami rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. Zespół ma na koncie dwa albumy a także liczne koncerty na imprezach krajowych i dużych festiwalach, m.in. Tauron Nowa Muzyka, Colours of Ostrava (Czechy), Open'er Festival, Copenhagen Jazz Festival (Dania) czy Glimps Festival (Belgia).
CZWARTEK, 6 grudnia, Gdynia, klub Ucho, ul. Św. Piotra 2, wstęp: 30-40 zł
JAN RUSEK
6 z 13
Enigmatyczna Wielka Brytania, 7 grudnia, Gdańsk
Koncert symfoniczny zbudowany będzie wokół tematów mocno związanych z Wielką Brytanią. Najpierw wiązanka kontredansów, tańców pochodzących z Wielkiej Brytanii. Będą to utwory napisane w ramach obowiązków nadwornego kapelmistrza, jakim Mozart został w 1797. Potem romantyczna wizja Szkocji wyczarowana z autentycznych tematów ludowych przez Maxa Brucha i na koniec enigmatyczne dzieło Elgara. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą George Tchitchinadze. Na skrzypcach zagra Veriko Tchumburidze.
PIĄTEK, 7 grudnia, Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, wstęp: 15-60 zł
RENATA DĄBROWSKA
7 z 13
Space Fest, 7-8 grudnia, Gdańsk
Rakta z Brazylii, Medicine Boy z Kapsztadu, Sonic Jesus z Włoch, Nest Egg ze Stanów Zjednoczonych czy gdyńskie Spoiwo - miłośnicy nowej psychodelii, space-rocka, shoegaze'u, a także muzyki elektronicznej i eksperymentalnej na Space Fest na pewno znajdą coś dla siebie. To impreza dla słuchaczy poszukujących nietypowych dźwięków, oryginalnych rozwiązań w muzyce i przede wszystkim - dobrej zabawy. W tym roku festiwal już po raz drugi odbędzie się w klubie B90 na postoczniowych terenach, co daje zdecydowanie więcej miejsca na zabawę przy dźwiękach "kosmicznej" muzyki ze świata.
PIĄTEK-SOBOTA, 7-8 grudnia, Gdańsk, klub B90, ul. Doki 1, wstęp: 25-75 zł
Kino Świat
8 z 13
Miłość jest wszystkim, 9 grudnia, Gdańsk
Od 23 listopada w kinach można oglądać komedię romantyczną "Miłość jest wszystkim", w której Gdańsk jest jednym z bohaterów. 9 grudnia odbędzie się specjalny koncert pod tym samym tytułem z udziałem aktorów występujących w filmie - Oli Adamskiej, Joanny Balasz i Patricii Kazadi - oraz takich artystów jak Edyta Górniak, Igor Herbut, Natalia Szroeder, Piotr Kupicha, Ania Rusowicz, Tulia czy Sonbird, którzy zaśpiewają znane i lubiane piosenki o miłości i świętach w nowych aranżacjach. Koncert poprowadzą Agnieszka Grochowska i Olivier Janiak, będzie on całkowicie bezpłatny.
Od kilku ostatnich lat festiwal muzyki dawnej Actus Humanus odbywa się przed Bożym Narodzeniem. To dobra odskocznia od wszystkich kolęd i pastorałek, którymi stacje radiowe, telewizyjne i centra handlowe atakują nas od listopada. Actus Humanus pozwala się zamyślić i przemyśleć kilka waznych kwestii przed tym ważnym dla kultury i tradycji świętem. W tym roku program wieczornej, głównej serii koncertów składa się niemal wyłącznie z muzyki - zapomnianej przez kilka stuleci, choć znakomitej, głęboko poruszającej i, co ciekawie, brzmiącej wyjątkowo nowocześnie. To dźwięki, które wciąż mówią nam ważne rzeczy o nas samych.
Cohen i Kobiety to poruszający koncert piosenek Leonarda Cohena - legendarnego mistrza liryki, kompozytora i poety. Na jednej scenie wystąpią: Urszula Dudziak, Grażyna Łobaszewska, Natalia Kukulska, Anita Lipnicka, Julia Pietrucha, Matylda Damięcka, Barbara Wrońska i Daria Zawiałow, które zaśpiewają największe przeboje Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego.
Karolina Czarnecka zasłynęła swoim brawurowym występem podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej, na którym wykonała utwór "Hera, koka, hasz, LSD". Idąc za ciosem artystka zebrała pieniądze na zrealizowanie teledysku do utworu, a później wydala debiutancką płytę. Kontynuacja opowieści z "Córki" jest kolejna płyta - "Solarium 2.0". To coś więcej niż płyta CD, to jak piszą dystrybutorzy rejestracja z niepokoju dziewczyny, która urodzona w roku 89. "próbuje nie dać się porwać zdradliwym falom kapitalistycznej rzeczywistości"
Królowa jest tylko jedna. I jest nią Beata Kozidrak, która w tym roku razem z zespołem Bajm świętuje 40-to lecie swojej działalności scenicznej. W tym czasie wystąpili na niezliczonej ilości koncertów, festiwali, zagrali przed setkami tysięcy widzów w całym kraju i nagrali przeboje, które bez problemu zanuci każdy mieszkaniec tego kraju. "Nie ma wodny na pustyni", "Józek, nie daruje ci tej nocy", "Co mi panie dasz" czy "Biała armia" to tylko jedne z wielu licznych hitów. Spektakularne multimedialne show przeniesie widzów w czasie do każdej z czterech dekad twórczości zespołu. Będą nie tylko hity, ale i archiwalne zdjęcia, filmy i wspomnienia sprzed lat.
SOBOTA, 15 grudnia, Gdańsk/Sopot, Ergo Arena, Plac Dwóch Miast, wstęp: 79-99 zł
TOMASZ STANCZAK
13 z 13
Steve Hogarth, 15 grudnia, Gdańsk
Steve Hogarth jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów muzyki progrockowej na świecie. Posiadacz niesłychanej skali głosu od prawie 30 lat stoi na czele zespołu Marillion, z którym nieustannie święci sukcesy artystyczne. Ale w Gdańsku, w Starym Maneżu, wystąpi samodzielnie. Jego solową dyskografię zamyka wydany w 2017 roku album "Colours Not Found In Nature", nagrany ze szwedzkim zespołem Isildurs Bane.
SOBOTA, 15 grudnia, Gdańsk, Stary Maneż, ul. Słowackiego 23, bilety: 109-129 zł
Wszystkie komentarze