Co pokaże na jubileusz Kylie Minogue i co po przerwie zagrają Vampire Weekend? Jaki będzie koncert The 1975 i The Voidz? I jak na żywo wypada wschodząca gwiazda muzyki hiszpańskiej Rosalia? Przeczytajcie jeśli zastanawiacie się co na Open'erze zaprezentują zaproszeni na festiwal artyści.
REKLAMA
1 z 11
Kylie Minogue
Aż trudno uwierzyć, że Kylie Minogue jest już 30 lat na scenie. Dlaczego? Z kilku powodów. Niemalże nieśmiertelny repertuar to jedno, a jej sceniczna energia i prezencja to drugie. Na Glastonbury wokalistka zaprezentowała się z jak najlepsze strony i zaserwowała zestaw radiowych przebojów. Było "I Should be so Lucky", "The Loco-Motion", "Where The Wild Roses Grow", "Love at The First Sight" czy "Can't Get You Out of My Head" zaśpiewane przez setki tysięcy gardeł. Sama wokalistka tryskała energią: tańczyła i skakała po scenie, kilka razy się przebierała a fanów wzruszała do łez. Jej repertuar przetrwał próbę czasu i zestarzał się z klasą. Pozostaje liczyć, że na Open'erze będzie podobnie.
Gdzie?: Glastonbury 2019
Małgorzata Muraszko
Vampire Weekend, fot.mat.prasowe
2 z 11
Vampire Weekend
Muzycy nowojorskiej grupy znaleźli bardzo skuteczne rozwiązanie najważniejszego w kontekście swej najnowszej trasy problemu: jak połączyć mocniejsze stare utwory z brzmiącymi dużo delikatniej i bardziej przestrzennie piosenkami z nowej płyty. Poszli raczej w stronę pełniejszego, ostrzejszego brzmienia, zachowując jednak sporo niuansów swoich nowych kompozycji. Połączenie elementów muzyki world: afrykańskich rytmów i południowoamerykańskich brzmień z niemal punkową energią sprawdziło się na scenie znakomicie, a rozwinięte utwory, poszerzone o improwizowane partie, robiły spore wrażenie. Nowojorscy muzycy uwodzili też swoją beztroską radością i - co tu dużo mówić - młodzieńczym wyglądem.
Gdzie?: Glastonbury 2019
Przemysław Gulda
Fot. materiały prasowe
3 z 11
The 1975
To ich kolejny występ na Open'erze i oby tym razem nie zakłócony przez ulewny deszcz i porywisty wiatr. Młoda brytyjska grupa od początku swojej działalności cieszy się masową popularnością. Początkowo starali się być bardziej gitarowi ale teraz bezceremonialnie na swoich koncertach (a także płytach) wieszczą, że rock'n'roll jest martwy. Grupa dowodzona przez charyzmatycznego Matty'ego Healy'ego korzysta z wielu współczesnych narzędzi urozmaicających ich występy. Narzędzi znanych z koncertów gwiazd muzyki pop. Jest więc ubrany w pasujące stroje chórek, proste układy choreograficzne, osobne wizualizacje dla każdego z utworów. To wszystko, w połączeniu z przebojowymi i wpadającymi w ucho utworami sprawia, że nawet sceptycznie nastawione do muzyki tego zespołu osoby zaczną się delikatnie bujać.
Gdzie? Coachella 2019
Małgorzata Muraszko
fot. Primavera Sound
4 z 11
Rosalia
Ta młoda wokalistka zdominowała jeden z najważniejszych europejskich festiwali muzycznych, Primavera Sound w Barcelonie, i jasno błyszczała na jednym z najważniejszych festiwali na świecie - Coachelli. Mowa o 25-letniej katalońskiej wokalistce Rosalii, która szturmem weszła na międzynarodową scenę muzyki popularnej. W swojej muzyce łączy hiszpańską tradycję muzyki flamenco z przebojowym popem i tym samym wyznacza nową drogę dla gatunku, jakim jest cieszący się ogromną popularnością latinopop. Koncert Rosalii jest zdominowany przez utwory z jej ostatniej płyty, 'El mal querer', a wokalistce na scenie towarzyszą tancerki wykonujące razem z nią układy choreograficzne. Scenografia jest minimalna, zespół stoi po bokach sceny a Rosalia ściąga na siebie wzrok publiczności. Tak było w Stanach, tak było w Hiszpanii. Czy muzyka młodej wokalistki trafi do serc polskiej publiczności?
Szwedzka gwiazda ambitnego popu prezentuje w tym roku widowisko, do którego znakomicie pasuje właśnie określenie "ambitne". Artystka jest w znakomitej formie i po mistrzowsku wykonuje utwory układające się na program, pokazujący cały przekrój jej długiej kariery. Jej koncert przypomina momentami przedstawienie teatralne, w którym piosenki są oczywiście na pierwszym planie, ale nie są jedynym środkiem wyrazu. Są one częścią większej narracji, opowieści w której doszukać się można wątków romansowych, ale i fantastycznych. Niektóre sceny sprawiają wrażenie jakby działy się w jakimś klubie w odległej, postapokaliptycznej przyszłości, świecie, w którym tylko kochankowie przeżyli.
Gdzie? Primavera Sound 2019
Przemysław Gulda
Interpol, fot.mat.prasowe
6 z 11
Interpol
Po okresie ewidentnego kryzysu, nowojorscy weterani alternatywnego, gitarowego grania znów złapali równowagę. Wydali znakomitą epkę i grają wspaniałe koncerty. Recepta okazała się prosta: powrót do korzeni, czyli surowego, minimalistycznego grania. Na najnowszej festiwalowej trasie wykonują program oparty przede wszystkim na materiale z początków działalności, a głównie z drugiego albumu, 'Antics'. Koncerty mają znakomitą, bardzo pasującą do muzyki, stronę wizualną, której głównym elementem jest minimalistyczna, stylowa oprawa świetlna.
Gdzie?: Primavera Sound 2019, Glastonbury 2019
Przemysław Gulda
materiały festiwalu
7 z 11
The Voidz
To jest jeden z tych przypadków, które dość często zdarzają się na scenie muzycznej: płyty tego zespołu, choć ciekawe, wielowarstwowe i pełne zaskakujących elementów, nie oddają w pełni tego, co potrafią ci muzycy i o co im tak naprawdę chodzi. Dopiero na żywo, na scenie, przekonać się można, jaki to fenomen. The Voidz na koncercie to z jednej strony żywy ogień i ogromna energia, z drugiej - znakomita kontynuacja nowojorskiej tradycji transgresji, kampu i awangardy. Każdy z członków grupy sprawia wrażenie, jakby był z trochę innej muzycznej i kulturowej planety. Punk i dyskoteka, glam i psychodelia, hippisi i popart - to tylko niektóre elementy, które tworzą ten niezwykły koktajl. I jeszcze jedno - prawdziwa wisienka na tym smacznym torcie: Julian Casablancas, artysta o niezwykłej charyzmie i zaskakujących pomysłach - takich jak choćby intrygujące sceniczne kostiumy.
Gdzie?: Iceland Airwaves 2018
Przemysław Gulda
Billboard.com
8 z 11
J Balvin
José Álvaro Osorio Balvin, znany szerokiej publiczności jako J Balvin, to kolumbijski wokalista, który popularyzuje niezwykle popularny w krajach latynoskich gatunek jakim jest reggeton. To połączenie latinopopu i hip-hopu z mocnymi, elektronicznymi bitami, a Balvin jest obecnie jednym z najważniejszych przedstawicieli tego grania. Jego koncerty to w zasadzie nie koncerty tylko show, w którym śpiew i granie na żywo mają drugorzędne znaczenie. Liczy się dobra zabawa i przykuwanie uwagi widza. Na swoim występie na amerykańskim festiwalu Coachella Balvin na scenie miał tancerzy i tancerki przebranych za chmurki-emoji, jeździł na ogromnej żółtej kaczce i atakował widzów kolorowymi wizualizacjami. On czuł się na scenie świetnie, publiczność się świetnie bawiła. W Hiszpanii jego koncert był bardziej stonowany i nie aż tak efekciarski, ale odbiór jego muzyki się nie zmienił: przez ponad godzinę zabawiał publiczność grając hit za hitem. I trudno stwierdzić kto się bawił lepiej: on czy publiczność.
Gdzie?: Coachella 2019, Primavera Sound 2019
Małgorzata Muraszko
materiały prasowe
9 z 11
Jungle
Brytyjska grupa wypłynęła w 2014 roku za sprawą swojego hitu 'Busy Earnin'', który pojawiał się regularnie w zagranicznych stacjach radiowych a także w reklamach. Neo soulowy kolektyw z Wielkiej Brytanii spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczności a ich miękkie elektroniczne dźwięki bujały słuchaczy na festiwalach i koncertach klubowych. O grupie długo było cicho, ale za sprawą wydanego jesienią albumu ponownie wracają do gry. I są dobrzy w tym co robią. Ich koncert to godzina bardzo przyjemnego, lekkiego grania w sam raz na ciepły letni dzień. Rozbuja 'Heavy, California', 'The Heat', 'Casio' i oczywiście 'Busy Earnin'', a sam występ jest bardzo przemyślany wizualnie: zespół ubrany jest w pasujące stroje, na scenie jest nastrojowe światło a za grupą napis z nazwą zespołu.
Gdzie?: Primavera Sound 2019, Glastonbury 2019
Małgorzata Muraszko
Facebook artystki
10 z 11
Jain
Jain jest młodą francuską wokalistką. Debiutowała w 2015 roku i od kilku lat zyskuje coraz większą popularność poza granicami swojego kraju. To za sprawą swojej lekkiej i przebojowej muzyki, która jest poza granicami. Szczególną popularnością cieszy się "Makeba", jeden z ciekawszych utworów na debiucie, inspirowany osobą południowoafrykańskiej aktywistki, w którym można odnaleźć wpływy muzyki afrykańskiej. To również ten utwór usłyszeć można w spocie promującym festiwal. A jak wyglądają koncerty młodej francuski? Są bardzo energetyczne, pełne pozytywnych emocji i w sam raz na ciepłe festiwalowe popołudnie. Jain na scenie jest sama. Tańczy, śpiewa, gra na gitarze i obsługuje sprzęt elektroniczny. A przy tym nie zapomina o świetnej zabawie.
Gdzie?: Coachella 2019
Małgorzata Muraszko
Facebook artysty
11 z 11
Sheck Wes
To raper, który podczas swoich występów na żywo nie stawia na widowiskowość, ale raczej na siłę opowieści. Część z nich zawarta jest w jego mocno autobiograficznych piosenkach, ale dużo dopowiada też między nimi. Podczas koncertu na festiwalu Coachella zwierzał się słuchaczom na temat trudnego dzieciństwa w rodzinie świeżo przybyłych do Stanów emigrantów. Ważnym tematem był też sport - muzyk dużo mówił o tym, jak istotną rolę odgrywa on w jego życiu. Koncert urozmaicały wizualizacje: skromne, ale pomysłowe. Niektóre parodiowały "paski" z programów informacyjnych, inne nawiązywały do rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka motywów graficznych, np. identyfikacji wizualnej nowojorskiego metra, nie zabrakło także wątków sportowych.
@jacky ee tam, przecież na głównej będzie Zawiałow :) za to w namiocie (pewnie full wypełnionym) takie nieznane zespoły jak Greta van Fleet czy Interpol
Ja sie niczego nie spodziewam - festiwal odbędzie się w zimnie i deszczu wiec bedzie nieudany, ostatni raz tam jade. Jakos zle wybrano termin - w lipcu w Gdyni jest z reguły SYF
Wszystkie komentarze
ee tam, przecież na głównej będzie Zawiałow :) za to w namiocie (pewnie full wypełnionym) takie nieznane zespoły jak Greta van Fleet czy Interpol