Ośmiominutowy fragment filmu z powojennego Gdańska pokazaliśmy historykowi z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
- Film nie jest datowany, ale z moich ustaleń wynika, że powstał w 1946 roku - mówi dr Piotr Paluchowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Julien Bryan był w tym czasie w Gdańsku z ramienia UNRRY. Na jego filmie widoczne są ujęcia Gdańska, ulicy Długiej i Długiego Targu, jeszcze przed rozpoczęciem odbudowy. Znamy kilkanaście kolorowych fotografii z Gdańska z 1946 roku, wykonał je Willy Keller, radiotelegrafista ze statku "Park Victory". Kolorowy film z tego czasu to ewenement. Julienowi Bryanowi udało się uchwycić obraz miasta w bardzo specyficznym momencie, widać, że zrobiło na nim wrażenie morze ruin, z zafascynowaniem przygląda się pozostałościom niemieckich szyldów.
Na zdjęciu powyżej zniszczona wieża Ratusza Głównego Miasta. Niżej ten sam widok dziś.
fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta
Widok na wieżyczkę kościoła Mariackiego z Długiego Targu, po lewej stronie ściana ratusza. Fot. Sam Bryan/US Holocaust Memorial Museum/Dar archiwum Juliena Bryana
fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta
Wraz z historykiem przeszliśmy się trasą, którą w 1946 roku przemierzał Bryan. Udało nam się odnaleźć wiele portali i detali architektonicznych, które ocalały z wojennych zniszczeń - m.in. na fasadzie Dworu Artusa, Złotej Kamienicy i Sieni Gdańskiej.
Na Wyspie Spichrzów szukaliśmy śladów dawnego sklepu Emila Gullatza, który zarejestrował Bryan.
- Sprawdziłem w książce telefonicznej dla Gdańska z 1942 roku - mówi dr Piotr Paluchowski. - Hurtownia wyrobów tytoniowych Gullatza znajdowała się w tym czasie przy ulicy Stągiewnej 1. Dziś w tym miejscu nie stoi żaden budynek, ziemia została zaorana.
Nieistniejący sklep Emila Gulatza z wyrobami papierosowymi. Fot. Sam Bryan/US Holocaust Memorial Museum/Dar archiwum Juliena Bryana
Miejsce, w którym stał sklep Emila Gullatza dziś. Fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta
ZOBACZ CAŁY FILM
Wszystkie komentarze