W czerwcu 1919 r. Departament dla Spraw Morskich rozdzielił jednostki pływające między oddziały: Flotyllę Wiślaną, Batalion Morski oraz Komendę Portu Wojennego w Modlinie.
Rozwój wypadków na froncie wojny polsko-sowieckiej wymusił utworzenie nowej flotylli rzecznej, operującej na rzekach Polesia. Na wschód przekazano, w okresie lipiec 1919 - kwiecień 1920, statki Bug i Warta oraz sześć motorówek.
W pierwszej połowie 1920 r. oddano do różnych instytucji kilkanaście barek i kryp oraz statki Neptun, Wawel i Wisła, w celu konwojowania lub holowania transportów rzecznych.
W połowie lutego 1919 r. wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego nawiązały styczność bojową z Armią Czerwoną. W marcu 1919 r. Polacy zajęli Pińsk. Przy grupie podlaskiej gen. Antoniego Listowskiego powstał zaczątek Flotylli Pińskiej, składający się z czterech łodzi motorowych, porzuconych przez wojska niemieckie. Projekt organizacji oddziału marynarki na Pinie i Prypeci przygotował były oficer marynarki rosyjskiej książę Jan Giedroyć, który 19 kwietnia został przyjęty do służby czynnej w stopniu porucznika marynarki, z zadaniem zorganizowania i dowodzenia nowo powstałą flotyllą. W dniu 25 maja patrol trzech motorówek Flotylli Pińskiej po raz pierwszy przekroczył linię frontu. Pierwsza akcja bojowa Flotylli (wysadzenie i wsparcie ogniowe desantu) miała miejsce podczas zdobywania Horodyszcza w dniu 5 lipca 1919 r. W listopadzie 1919 r. Flotylla Pińska posiadała dwa statki i 12 łodzi motorowych.
Przeciwnik - flotylla sowiecka na Dnieprze liczyła: 15 statków pancernych, 14 osobowych, 4 holowniki, a na Prypeci 5 statków uzbrojonych, 6 łodzi motorowych. Ogółem w dorzeczu Dniepru znajdowało się ok. 150 statków sowieckich.
W czasie działań wojennych Polacy do dnia 20 maja 1920 r. zdobyli 59 statków nieprzyjaciela, z tego 21 w wyprawie kijowskiej. W trakcie kampanii flotylla brała udział m. in. w bojach pod: Horodyszczem, Pietrykowem, Remiezami, Łomaczami, Koszarówką, Lelelowem, Czarnobylem, Rżyszczewem, Puchówką, Okuninowem.
Po zajęciu Pińska przez Rosjan, flotyllę rozformowano. Gdy Polacy wygrali bitwę warszawską postanowiono przywrócić jej działanie, ale nie zdołała wziąć udziału w wojnie z sowietami.
Na zdjęciu: Monitory ORP Horodyszcze i Warszawa w paradzie burtowej.
Wszystkie komentarze