P. Kaminski
Parapaństwo
Wolne Miasto Gdańsk było "niesamodzielnym podmiotem prawno-międzynarodowym". Powstało w wyniku konferencji pokojowej po I wojnie światowej, odbywającej się w Wersalu. Konferencja ta rozpoczęła się 18.I.1919, jej celem było ustanowienie nowych granic europejskich państw, oraz m.in. sprawa przynależności Gdańska.
Stanowisko Polski domagało się przyłączenia Gdańska do Polski jako ?okna na świat?. Francuzi popierali polskie starania, jednakże Wielka Brytania i Stany Zjednoczone były przeciwne wpływom francuskim. Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George, poprzez skuteczne zabiegi dyplomatyczne, doprowadził do utworzenia Wolnego Miasta. Było to zgodne z zasadą brytyjskiej polityki zagranicznej umiędzynarodawiania ważnych portów i zdobywania koncesji handlowych.
W przyjętym w wyniku konferencji pokojowej Traktacie Wersalskim z 28.VI.1919 punkty od 100 do 108 dotyczyły Gdańska. Podano w nim zarysy granic WM Gdańska oraz jego zależność od Polski i Ligi Narodów. W artykule nr 100 zawierają się opis granic Wolnego Miasta Gdańska oraz stwierdzenie, że ?Niemcy zrzekają się na rzecz głównych mocarstw sprzymierzonych i stowarzyszonych wszelkich praw i tytułów do tego terytorium?.
Wolne Miasto miało 1888 km kw., zamieszkiwane początkowo przez 356 tys. mieszkańców.
Na zdjęciach budynek gdańskiego Senatu, pełniącego rolę rządu. Senat jako rząd pełnił też rolę zbiorowej głowy państwa. Budynek Senatu z Nowych Ogrodów został rozebrany po 1945 roku. Spalony przetrwał wojnę, ale postanowiono go rozebrać jako element niemieckiego nacjonalizmu w Gdańsku.
P. Kaminski
Wszystkie komentarze