Fot. Franciszek Mazur / Agencja
1 z 16
16. Dom urodzenia Fryderyka Chopina
Dom urodzenia Fryderyka Chopina znajduje się w Żelazowej Woli (woj. mazowieckie). Otoczony jest zabytkowym parkiem. Na przepływającej przez park rzece Utracie znajdują się dwa mostki - Polonez i Mazurek.
Dom urodzenia słynnego kompozytora jest na razie w ogonie rankingu - do tej pory (koniec 28 lipca) głos oddało na niego 0,55 proc. biorących udział w plebiscycie. Głosować można do 22 września.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
2 z 16
15. Święta Lipka
We wsi Święta Lipka koło Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) znajduje się jedna z najwspanialszych budowli późnobarokowych w Polsce - Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W sanktuarium maryjnym można m.in. podziwiać dźwięk XVIII-wiecznych organów z ruchomymi figurami.
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny uzyskała do tej pory 0,89 proc. głosów.
fot. materiały organizatora konkursu
3 z 16
14. Centrum Kultury Ekumenicznej
Centrum Kultury Ekumenicznej zlokalizowane jest w Myczkowicach (woj. podkarpackie). Tworzy je 140 makiet cerkwi greckokatolickich i prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z Polski, Słowacji i Ukrainy.
Centrum Kultury Ekumenicznej za cud Polski uznało na razie 1,11 proc. głosujących.
Zamek w Kórniku / shutterstock
4 z 16
13. Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku znajduje się w woj. wielkopolskim. Został zbudowany w XV w. na bagiennej wyspie. Jednym z gości twierdzy był podążający na koronację Henryk Walezy. Z Zamkiem w Kórniku wiąże się legenda o jednym z najsłynniejszych polskich duchów - Białej Damie.
W plebiscycie twierdza uzyskała do tej pory 1,15 proc. głosów.
DAWID CHALIMONIUK
5 z 16
12. Muzeum Ognia
Muzeum Ognia znajduje się w Żorach (woj. śląskie). Budynek ma kształt płomienia. Zwiedzający mogą m.in. rozpalić wirtualny ogień olimpijski, ugasić pożar, posłuchać "ognistych" piosenek, sprawdzić ciepłotę własnego ciała czy przejść przez ścianę ognia.
Muzeum Ognia uzyskało do tej pory niewiele głosów - zaledwie 2,45 proc.
fotoforum.gazeta.pl
6 z 16
11. Pałac Radziwiłłów
Pałac Radziwiłłów położony jest w Nieborowie (woj. łódzkie). Rezydencja "występowała" w filmie Akademia Pana Kleksa i serialu Ojciec Mateusz. Pałac Radziwiłłów otoczony jest malowniczym parkiem.
Pałac Radziwiłłów zdobył 2,81 proc. głosów.
Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl
7 z 16
10. Rzeczpospolita ptasia
Rzeczpospolita Ptasia jest częścią Parku Narodowego Ujście Warty położonego w woj. lubuskim. W raju dla ornitologów znajdują się wieże i tereny obserwacyjne oraz Ptasi Szlak, a także szlaki rowerowe, piesze i kajakowe.
Do tej pory Rzeczpospolita Ptasia zdobyła 3,12 proc. głosów.
8 z 16
9. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Opactwo Benedyktynów znajduje się w podkrakowskim Tyńcu (woj. małopolskie). Wznosi się na malowniczym wapiennym urwisku. Ten warowny klasztor jest najstarszy w Polsce. Nadal pełni funkcje religijne.
Głos oddało na niego 3,18 proc. biorących udział w plebiscycie.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
9 z 16
8. Żywe Muzeum Porcelany
Żywe Muzeum Porcelany zlokalizowane jest w Ćmielowie (woj. świętokrzyskie). W muzeum można zobaczyć, jak powstaje porcelana. Znajdują się tutaj również zbiory porcelany od fajansów Małachowskiego aż po najnowsze wyroby fabryki.
Na Żywe Muzeum Porcelany oddało swój głos 3,48 proc. biorących udział w plebiscycie.
Margoz/cc/Wikipedia
10 z 16
7. Chełmno
Chełmno położone jest w woj. kujawsko-pomorskim, nad Wisłą. W miasteczku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny siedem gotyckich kościołów, renesansowy ratusz i niemal nienaruszone mury miejskie długości 2270 m, z bramami i basztami. W jednym z kościołów spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych.
Jak na razie Chełmno uzyskało 5,58 proc. głosów w plebiscycie.
11 z 16
6. Kaszubski Park Etnograficzny
Kaszubski Park Etnograficzny zlokalizowany jest we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie). Na początku XX w. powstało tu pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. We Wdzydzach Kiszewskich można podziwiać ponad 50 tradycyjnych kaszubskich i kociewskich budynków wraz z wyposażeniem, m.in. karczmy, wiatraki, kuźnię i warsztaty rzemieślnicze.
Na skansen we Wdzydzach Kiszewskich zagłosowało 6,05 proc. biorących udział w plebiscycie.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
12 z 16
5. Kanał Augustowski
Ukończony w 1839 r. Kanał Augustowski (woj. podlaskie) jest zabytkiem budownictwa wodnego. Atrakcją kanału są śluzy. Na kanale działa jedyne w Unii Europejskiej wodne przejście graniczne. Kajakiem można popłynąć stąd na Białoruś.
6,41 proc. - tyle głosów otrzymał do tej pory Kanał Augustowski.
fotoforum.gazeta.pl
13 z 16
4. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki
Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki położona jest w Nysie (woj. opolskie). W piwnicy Bazyliki zamurowano przed laty sprzęt domowy, porcelanę i naczynia liturgiczne, m.in. późnobarokową monstrancję czy srebrne okładki do mszału. Znaleziska można dziś oglądać w skarbcu św. Jana.
W plebiscycie National Geographic Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki otrzymała jak na razie 6,92 proc. głosów.
14 z 16
3. Filharmonia
Budynek Filharmonii w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) przypomina wierzchołek góry lodowej. Jest laureatem architektonicznego Oskara, czyli nagrody im. Miesa van den Rohe.
Do tej pory szczecińska Filharmonia uzyskała 7,65 proc. głosów.
Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl
15 z 16
2. Kościół Pokoju
Duże szanse na zwycięstwo w plebiscycie National Geographic ma Kościół Pokoju położony w Świdnicy (woj. dolnośląskie). Kościół wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Strop kościoła ozdobiony jest malowidłami ukazującymi sceny z objawienia św. Jana.
Do tej pory ten największy drewniany kościół w Europie uzyskał 14,09 proc. głosów.
16 z 16
1. Pałac Potockich
W plebiscycie na 7 cudów Polski National Geographic wygrywa na razie XVII-wieczny Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie) uznawany za perełkę rokoka. Wybrało go 34,55 proc. głosujących.
Głosy na 7 cudów Polski można oddawać do 22 września na stronie internetowej polskiej edycji magazynu "National Geographic".
Wszystkie komentarze