Więcej
    Komentarze
    1. Toruń (95,34%) 2. Łódź 3. Bydgoszcz 4. Wrocław 5. Lublin 6. Poznań 7. Rzeszów 8. Kielce 9. Szczecin 10. Kraków 11. Warszawa 12. Zielona Góra 13. Gdańsk 14. Katowice 15. Białystok 16. Opole 17. Gorzów Wielkopolski 18. Olsztyn
    @alwaysonline Dzieki, dobry czlowieku.
    już oceniałe(a)ś
    90
    1
    @alwaysonline W Toruniu największe składki na radio idą.....
    już oceniałe(a)ś
    18
    13
    @alwaysonline Co tam zadluzenie, wazne ze w kazdym z tych miast jest nierentowny Park Wodny i/lub Filharmonia na kredyt.
    już oceniałe(a)ś
    13
    1
    @alwaysonline doliczając ukryte zadłużenie w spółkach miejskich typu mpwik, drogi, zieleń to najbardziej zadłużony jest Wrocław, bo Dutkiewicz to największy klient banków. Po nim tylko zarząd komisaryczny a teraz igrzyska i rosnące długi!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @alwaysonline brawo - tez nienawidze tej mentalności klikomaniaka gazetowego
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @v.prl.pisiorow Wyeliminuj slajdy Eliminatorem Slajdów.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @alwaysonline Dzięki. Lewactwo chce sobie nabić wejść.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Czyżby Toruń finansował koncern Oj-Dyra?
    @vibhisana2 Oj może coś w tym być. Poza tym to województwo ma tak jakby dwie stolice. To może za coś dwa razy płacą. Oczywiście to nie reguła bo Gorzów i Zielona góra w podobnej sytuacji a mają się całkiem dobrze. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców w ten sposób zareklamowanych miast.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @olek1303 Ani jedno, ani drugie. Podstawowym składnikiem długu Torunia jest kredyt na nowo wybudowany most - kosztował dobrze ponad 500 mln PLN (w tym środki unijne). Poza tym jest sporo innych inwestycji - nie tylko komunikacyjnych. Ten wskaźnik jest zresztą zwodniczy, bo bardziej istotne jest to czy i ile zostaje w budżecie miasta po tegorocznych spłatach kredytów. Mówiąc prościej - jak sobie miasto radzi ze spłatą. W Toruniu w tym roku wg skarbnika miejskiego po spłaceniu wszystkich należności pozostaje rezerwa budżetowa w wysokości ok. 28-30 mln. PLN, A to jest np.znacznie więcej niż połowa funduszu płac administracji samorządowej Torunia. Dla porównania Toruń ma w tym roku do spłacenia mniej więcej 4 razy więcej niż ta rezerwa.
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    Szanowni Państwo podajecie dwie różne informacje. Raz jest to informacja na jaki procent swojego budżetu zadłużyło się miasto w 2014 roku, a drugi raz to stosunek całości zadłużenia w stosunku do dochodów budżetowych. Są to dwa różne byty statystyczne choć ze sobą powiązane. Wiem, że się czepiam, ale dbałość o rozmaitą formę podania informacji powoduje zamieszanie i ogłupianie czytających gimnazjalistów. No, chyba iż sami Państwo nie widzicie różnicy w tym co piszecie.
    @martha.wise też na to zwróciłem uwagę. Bo czytając:" Opole w ubiegłym roku zadłużyło się na 35,81 proc. swojego rocznego dochodu budżetowego." wnioskuję że zaciągnięte kredyty/pożyczki w 2014 roku wyniosły owe 35,81proc rocznego dochodu budżetowego. Z kolei czytając "Stolica Warmii i Mazur jest najmniej zadłużonym polskim miastem wojewódzkim. Jego zadłużenie za rok 2014 sięga 24,73 proc. rocznego dochodu budżetowego." zastanawiam się czy chodzi zadłużenie jakie powstało w roku 2014, czy też jakie odnotowano w roku 2014 (czyli zadłużenie w skład którego wchodzą zobowiązania zaciągniete w latach 2014 i wcześniejszych). Z kolei czytając"39,23 - tyle procent dochodu budżetowego Białegostoku w 2014 roku sięga dług miasta." jest jak najbardziej ok ;)
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @martha.wise @martha.wise też na to zwróciłem uwagę. Bo czytając:" Opole w ubiegłym roku zadłużyło się na 35,81 proc. swojego rocznego dochodu budżetowego." wnioskuję że zaciągnięte kredyty/pożyczki w 2014 roku wyniosły owe 35,81proc rocznego dochodu budżetowego. Z kolei czytając "Stolica Warmii i Mazur jest najmniej zadłużonym polskim miastem wojewódzkim. Jego zadłużenie za rok 2014 sięga 24,73 proc. rocznego dochodu budżetowego." zastanawiam się czy chodzi zadłużenie jakie powstało w roku 2014, czy też jakie odnotowano w roku 2014 (czyli zadłużenie w skład którego wchodzą zobowiązania zaciągniete w latach 2014 i wcześniejszych). Z kolei czytając"39,23 - tyle procent dochodu budżetowego Białegostoku w 2014 roku sięga dług miasta." jest jak najbardziej ok ;)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    W Gdańsku nie policzyliście długów miasta pochowanych po różnych spółkach miejskich. Powołanych właśnie aby schować prawdziwe długi miasta.
    @napletekgandalfa Ta sama beznadziejna śpiewka od lat. - zgodnie z ustawą o samorządach długów spółek gminnych nie wlicza się do zadłużenia gminy - wszystkie miasta - nie tylko Gdańsk - ma zadłuzone spółki miejskie
    już oceniałe(a)ś
    14
    5
    @napletekgandalfa Jaworski,daruj już sobie looserze ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wrocław walczy o podium,
    @zalep dolicz długi spółek miejskich i np. odwrócony wynajem budynków m.in. na Zapolskiej.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zalewski z całbeckim Zalewski z Calbeckim Toruń utopią w długach.
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Zadłużenie miast i gmin wlicza się do ogólnego długu publicznego? NIe? To jak państwo jest zadłużone 500% PKB, czy 1000%? Komuś się coś wymknęło spod kontroli?
    @czesio Znów minusy za przejaw rozsądku. Państwo ukrywa dług m.in. poprzez przerzucanie obowiązków na gminy, pożyczki podmiotów państwowych, np. ZUS bierze kredyt i w długu publicznym tego nie ma. 1000% to może przesada, ale setkę przekroczyliśmy już dawno. A, i jeszcze zadłużenie ludności.
    już oceniałe(a)ś
    7
    5
    @czesio Zadłużenie samorządów wlicza się oczywiście do ogólnego zadłużenia państwa, które obecnie wynosi ok 50% produktu krajowego brutto.. Obowiązujące mechanizmy "hamulcowe" są włączane kiedy zadłużenie przekroczyłoby 55% czy 60% zadłużenia państwa. Gdyby do tego doszło ograniczenia wszelkiego zadłużania się dotknęłyby także samorządy..
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Toruń zawdzięcza to chyba ojcu muchmorowi
    już oceniałe(a)ś
    4
    0