Od 15 lat Rada Monitoringu Społecznego, którą tworzą ekonomiści, demografowie, psychologowie, socjologowie, specjalista od ubezpieczeń oraz statystycy, przygotowuje diagnozę społeczną - raport pokazujący warunki i jakość życia Polaków w ich własnej ocenie. Autorzy raportu badają gospodarstwa domowe oraz ich członków, którzy ukończyli 16 lat.
Badanie uwzględnia wszystkie ważne aspekty życia, zarówno ekonomiczne, np. dochód, zasobność materialna, oszczędności, kredyty, jak i pozaekonomiczne, np. edukacja, leczenie, sposoby radzenia sobie z kłopotami, stres, dobrostan psychiczny, styl życia, zachowania patologiczne, uczestnictwo w kulturze, korzystanie z nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
Tegoroczny raport "Diagnoza społeczna 2015. Warunki i jakość życia Polaków" przynosi odpowiedź na pytania: jakie jest polskie społeczeństwo 26 lat po zmianie systemu, 15 lat po pierwszym badaniu w ramach diagnozy społecznej i 11 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
W badaniu wzięło udział 11740 gospodarstw domowych z 35279 członkami. Respondenci wypełniali dwa kwestionariusze - pierwszy miał dać odpowiedź o składzie i warunkach życia gospodarstw domowych, drugi służył do zdobycia informacji o jakości życia poszczególnych członków gospodarstwa domowego.
Jednym z elementów raportu było badanie zadowolenia z poszczególnych dziedzin i aspektów życia: społecznych (zadowolenia ze stosunków z najbliższymi w rodzinie, z relacji z kolegami, z małżeństwa, z dzieci), materialnych (zadowolenie z sytuacji finansowej rodziny i z warunków mieszkaniowych), zdrowotnych (zadowolenie ze stanu zdrowia, życia seksualnego i sposobu spędzania wolnego czasu), związanych z samooceną (zadowolenie z własnych osiągnięć, z perspektyw na przyszłość, z wykształcenia) oraz środowiskowych (zadowolenie z sytuacji w kraju, z miejscowości zamieszkania, ze stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania).
W tym roku wskaźnik zadowolenia z miejscowości zamieszkania osiągnął najwyższy poziom. Najlepiej wypadły największe miasta (500 tys. mieszkańców i więcej), najgorzej miasta średniej wielkości (100-200 tys. mieszkańców). Najwięcej zadowolonych mieszka w województwie pomorskim - 73,7 proc., najmniej w województwie warmińsko-mazurskim - 44,3 proc.
Zobacz, w których miastach żyje najwięcej zadowolonych mieszkańców.
Wszystkie komentarze