Malbork
To obowiązkowy punkt programu dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się historią. Zwiedzanie imponującej rozmachem i rozmiarami malborskiej twierdzy z przewodnikiem to wspaniała podróż w czasie do wieków, kiedy zamkiem władali Krzyżacy. Przystankami na tej trasie są ekspozycje prezentujące oręż i zbroje, arcydzieła wykonane z bursztynu, a także sale wykorzystywane przez Krzyżaków, ich kuchnia, a nawet toalety. Zwiedzanie kończy się wspomnieniem filmów zrealizowanych w Malborku, pamiątkami po nich są fotosy z planu. Od trzech lat muzeum oferuje też specjalną, dwugodzinną trasę opracowaną specjalnie dla rodzin z dziećmi, która formą przypomina grę historyczną z udziałem m.in. błazna, damy z lutnią, bursztynnika i Wielkiego Mistrza.
Budowę zamku w Malborku rozpoczęto w 1274 r., prace rozpoczęto od budowy obecnego Zamku Wysokiego, a ich pierwszy etap zakończył się pod koniec XIII w. Tak powstał zamek otoczony był międzymurzem i fosą.
Rozbudowa zamku zakończyła się dopiero w 1457 r., kiedy przejęła go Polska. Do XVII w. warownia nie była modernizowana, zaczęła być zaniedbywana, bo na jej utrzymanie brakowało funduszy. Po pierwszym rozbiorze w 1772 r. warownia została przekształcona na koszary pruskich żołnierzy, co przyczyniło się jej dewastacji. W 1815 r. rozpoczęła się odbudowa Malborka, która trwała do II wojny, podczas której zamek był poważnie zniszczony.
Prace restauracyjne zaczęły się dopiero w 1961 r., gdy powołano malborskie muzeum.
Fot. Piotr Białas
Wszystkie komentarze