Jak powstało zestawienie?
Instytut Badań Edukacyjnych, placówka podległa Ministerstwu Edukacji Narodowej, publikuje dane ze wskaźnikami tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD) dotyczącymi liceów w całej Polsce.
- EWD to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce. W przypadku liceów polega na porównaniu indywidualnych wyników egzaminu gimnazjalnego z wynikami matury, pozwalając ocenić postęp w zdobywaniu wiedzy i umiejętności - tłumaczy prof. Roman Dolata, opiekun naukowy projektu EWD.
Zestawienie punktacji EWD pokazuje, czy licea dobrze uczą przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych? Czy do kapitału, który uczeń wnosi po gimnazjum, coś jeszcze dorzucają, czy podtrzymują tylko poziom ucznia, a może nawet go obniżają?
Jeśli uczeń się rozwija - szkolna punktacja EWD jest wysoka: im więcej punktów powyżej zera, tym lepiej. Jeśli w poziomie nauczania szkoła utrzymuje się w średniej krajowej - punktacja jest bliska zeru. Bywa też, że jest na poziomie minusowym, co oznacza, że liceum marnuje potencjał uczniów (uczniowie o podobnych wynikach na egzaminie gimnazjalnym w innych szkołach zdołali uzyskać wyższe wyniki na maturze).
Które ogólniaki z Trójmiasta zdobyły najwięcej punktów EWD z przedmiotów humanistycznych?
Wszystkie komentarze