Mieszkaniec Gdańska zatrzymał samochód, żeby udzielić pierwszej pomocy mężczyźnie, który upadł na ziemię. Niedługo potem dostał wezwanie do zapłaty za brak biletu parkingowego.

Historię, która zdarzyła się w listopadzie 2022 roku, opisał portal Trojmiasto.pl. Mieszkaniec Gdańska jechał samochodem ulicą Własna Strzecha we Wrzeszczu. Zauważył mężczyznę, który upadł na ziemię, więc zatrzymał auto i pobiegł mu na pomoc. 

- Natychmiast zaparkowałem auto na najbliższym możliwym miejscu tak, aby nie kolidowało w przejeździe na tej jednokierunkowej drodze - relacjonował portalowi Trojmiasto.pl, mężczyzna, który udzielił pomocy. - Pomimo wielu przejeżdżających aut nikt się nie zatrzymał, by pomóc. Rozpocząłem resuscytację i jednocześnie dzwoniłem po pogotowie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie możecie anulować, to przyznajcie człowiekowi nagrodę za obywatelska postawę. Co za durnie w tym urzędzie pracują. Później zdziwienie, ze znieczulica i zobojętnienie. Brawa dla Pana Kierowcy. Jest Pan bohaterem.
  @joka007
  Nagrodę w wysokości mandatu
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @joka007
  a z drugiej strony to oznacza, że kontroler (pieszo lub z przejeżdżającego samochodu) zignorował sytuację ratowania życia, nie pomógł, nie zainteresował się, tylko spisał nr rejestracyjny i poszedł dalej. Prezydent Gdańska powinien natychmiast zwolnić takiego (nie)człowieka z pracy.
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  @joka007
  Możliwość anulowania zawsze jest. Opłata nie była prawidłowo nałożona, bo postój był w stanie wyższej konieczności. Zawsze jest też możliwość anulowania z powodów nadzwyczajnych, wymaga to tylko notatki, opisu i czyjejś odważnej decyzji. Bezduszne imbecyle. Pani Prezydent, co Pani na to?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @AntyCh
  Najlepszy komentarz!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @joka007
  Jak zwykle kretyn urzędnik nie potrafi samodzielnie myśleć a tym bardziej podjąć zwykłej decyzji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gdański Zarząd Dróg i Zieleni to bezmyślne ku**y. Oby nikt z tej urzędozy sam nie potrzebował kiedyś pomocy, bo może się okazać, że nikt nie będzie miał delegacji do udzielenia pierwszej pomocy.
  @mrs.0
  Z drugiej strony jeżeli urzędnikowi czegoś nie wolno, to nie wolno. Np. kupić gumki do mazania bez przetargu.
  W tym wypadku oczekuje by prezydent Gdańska przeprosił tego Pana i anulował karę, zwrócił pieniądze.
  No i sprawdził kto jakie ma uprawnienia w urzędzie.
  już oceniałe(a)ś
  31
  2
  @skorlon
  Każdy ma swojego przełożonego, do którego może się zwrócić w "sprawie". Gdyby się urzędnikom chciało, to by w końcu trafiło na poziom kogoś, kto może coś sensownego zdecydować, przecież w UM pełno takich, co chcą rządzić i decydować. No właśnie, gdyby się chciało. Pech natomiast chciał, że te pieprzone pismaki się napatoczyły i się g-burza zrobiła. Jakby nie to, sprawa by zdechła w ciszy jak wiele innych podobnych.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @nessie
  dokładnie, poziom decyzyjny gdyby nawet stwierdził że "no nie da się" to mógłby wykoncypować coś innego, np w ramach "nagrody" przyznać roczne bezpłatne parkowanie/bilet na komunikacje/whatever.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To nie jest kraj dla normalnych ludzi.
  @trzaskazludzeniami
  To nie jest kraj dla ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Świństwo! Ciekawe, kto sprawdzał, za auto jest bez oplaty parkingowej? Pan lub pani ze strazy miejskiej? Nikt z nich się nie zainteresował, aby pomóc osobie, ktora ratowała komuś życie. Wstyd! To z naszych podatkow utrzymujemy tych darmozjadow!
  już oceniałe(a)ś
  84
  3
  Pani Prezydent Dulkiewicz! Chyba trzeba kimś tam w Gdańsku potrząsnąć?
  już oceniałe(a)ś
  74
  2
  Tacy debile stali się fundamentem mafijnego państwa pis dzielców na licencji putlera.
  A wcześniej hitleryzmu praworządnego i innych tępych dyktatur.
  Wiem, że dominują w populacji, ale się z tym nie godzę.
  @bra-tanki
  E-e. Tu akurat urzędnicy zachowali się zgodnie z przepisami, wyraźnie jest to napisane w artykule. To nie ich wina, że same przepisy są z dupska.
  Zabrzmi to melodramatycznie, ale ignorowanie przepisów i procedur to prosta droga do kolejnego Smoleńska.
  już oceniałe(a)ś
  4
  11
  @utios
  Używanie mózgu odróżnia motłoch od obywateli.
  Wiele lat temu przyleciałem z Karaibów do Amsterdamu i miałem 12 godzin przerwy. Wyszedłem do miasta, pociągu i wsiadłem na górny pokład. Przyszedł konduktor i powiedział, że to pierwsza klasa, ale nie ma problemu. Po prostu nie rób tego więcej.
  Czy można bardziej podkreślić różnice cywilizacyjnego rozwoju?
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  @bra-tanki
  Pochwaliłeś się, że byłeś na Karaibach, choć nikt cię o to nie pytał i nikogo to nie obchodzi, super.
  Mnie z ziomkami kiedyś konduktor wyrzucił z niemieckiego pociągu, bo bilety mieliśmy na jakieś bardziej plebejskie połączenia. I jasno nam wyjaśnił, że mógłby dowalić nam po mandacie, ale może też od tego odstąpić, co właśnie robi, bo jesteśmy obcokrajowcami a on nie uważa nas za recydywistów.
  Przepisy mu na to POZWALAŁY, rozumiesz? Gdańskim urędnikom przepisy na anulowanie mandatu NIE POZWALAJĄ. Czego tu nie rozumiesz?
  już oceniałe(a)ś
  3
  13
  @utios
  A dlaczegóż to przepisy urzędnikowi nie pozwalają? To urzędnik interpretuje przepisy , czy przepisy urzędnika? A może urzędnik w tym urzędzie to sztuczna inteligencja? Urzędnik zawsze może zwrócić się do przełożonego w nadzwyczajnej sytuacji z prośba o reinterpretacje przepisów lub odstąpienie od egzekucji. Wystarczy chcieć. I co ma do tego smoleńsk. Tu chodzi o mandat za parkowanie a nie procedury bezpieczeństwa. Chyba ktoś tu odleciał.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @joka007
  Zacytuj te przepisy, które pozwoliłyby urzędnikom na jakąkolwiek interpretację. Bo na razie jest słowo fachowca z artykułu vs twoje gdybanie.
  Jeśli znajdziesz przepis jednoznacznie pozwalający urzędnikowi na rozwiązanie tej sytuacji wedle ducha prawa, bez ryzyka pociągnięcia do odpowiedzialności za ową decyzję, to wejdę pod stół, odszczekam co napisałem i dam stówę na wybrane przez ciebie schronisko dla bezdomnych zwierząt.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @utios
  Jeśli urzędnik pierwszego szczebla nie miał uprawnień, to powinien pójść do swojego przełożonego, a ten do kolejnego, aż dotarłaby sprawa do Pani Prezydent! Tylko trzeba było włączyć myślenie i zastosować tryb nadzwyczajny. Tylko tyle i aż tyle.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @krolik270
  Ponownie: na jakiej podstawie? To pytanie nie może być prostsze, a jednak nikt z was nie ma na nie odpowiedzi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @utios
  Jest furtka wykorzystywana w nadzwyczajnych sytuacjach, m.in. takiej jak ta. Nazywa się to "stan wyższej konieczności".
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @utios
  Nieudzielenie niezwłocznej pierwszej pomocy reguluje Kodeks Karny. Urzędnik nakładający opłatę doprowadza do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem przez udzielającego pomocy, za co grozi mu (urzędnikowi) odpowiedzialność karna. Korzyść majątkową uzyskuje Urząd Miasta. Wobec powyższego odmawia nałożenia opłaty i kieruje sprawę drogą służbową do rozpatrzenia przez organ powołujący przepisy regulujące zasady odpłatnego parkowania. Tyle w temacie. Wybrałem schronisko w Olsztynie, od reszty odstępuję.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @slawmer
  Kobyłka u płota... freeimage.host/i/HhfV5NV
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @utios
  Dziękuję. Dobrze "użyte" pieniądze.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @bra-tanki
  Przypomnij mi, która paryia rządzi w Gdańsku?
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Szacunek dla Pana Kierowcy
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Computer says no
  @pan_tadeusz_
  Monty Python to nie jest coś, co suwerena poruszy.
  Bo...computer says no.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  @bra-tanki
  To akurat jest z 'Little Britain'. Nazywajac tych urzednikow debilami masz absolutna racje.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @bra-tanki
  To że Cleese wystąpił w reklamie compaqa nie znaczy jeszcze, że MP miał skecze o kąkuterach. :)
  Masz chyba zły dzień kolego, daj sobie lepiej spokój do jutra.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2