Stało się coś, co długo wydawało się nierealne. Według najnowszych danych GUS Gdańsk wyprzedził Warszawę pod względem zarobków. Chodzi o średnią pensję w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny przynosi zaskakujące zmiany w czołówce miast, w których zarabia się najwięcej. Na szczycie zestawienia jest Kraków. W marcu br. pracownicy podmiotów zatrudniających co najmniej 9 osób zarabiali tam średnio 10 051 zł brutto. To sytuacja bezprecedensowa. Nigdy wcześniej w polskim mieście średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw nie przekroczyła progu 10 tys. zł.

Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk ze średnią pensją na poziomie 9645 zł. Stolica województwa pomorskiego wyprzedziła Warszawę, w której średnio zarabia się 9490 zł.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  A może podacie medianę zarobków....
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  To raczej świadczy o płytkim rynku pracy w Gdańsku. Te statystyki napędza kilka dużych przedsiębiorstw z relatywnie wysokimi pensjami.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  Skoro średnia wartość nie odzwierciedla rzeczywistości to po co się nią posługiwać? Dlaczego nie mediana??
  @zbigkir123
  bo GUS ma to w doopie i nie podaje użytecznych danych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przestańmy rozpisywać się o średniej, w dodatku w bardzo wąskiej grupie wszystkich pracujących, jako o czymś nadzwyczajnym.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0