Muzeum II wojny Świtatowej
1 z 13
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wystawę "45. Koniec wojny w 45 eksponatach", która zostanie otwarta 6 maja w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Wystawa będzie pokazywała wydarzenia roku 1945 poprzez 45 specjalnie dobranych eksponatów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny.
Ukazane zostaną różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Zostanie również szeroko uwzględniona perspektywa społeczna: migracje ludności, codzienność, pauperyzacja, odradzanie się życia.
Na zdjęciu - tablica z Gdańska.
Muzeum II wojny Świtatowej
2 z 13
-Na wystawie znajdzie się 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków - mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.
Na zdjęciu - mundur żołnierza Volkstrurmu.
Muzeum II wojny Świtatowej
3 z 13
Eksponaty zostały podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą zapoznawać się w dowolnej kolejności. Będą to m.in. przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon ze statku 'Wilhelm Gustloff', zatopionego w styczniu 1945 r., radziecki samochód terenowy GAZ 67, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - Antonim Pajdaku - porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie oraz po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne - gen. Aleksandrze Krzyżanowskim 'Wilku' i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej 'Jachnie'. Oprócz artefaktów na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.
Na zdjęciu - wizualizacja wystawy.
Muzeum II wojny Świtatowej
4 z 13
Otwarcie wystawy zainauguruje międzynarodową konferencję historyków 'Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat' organizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskie Centrum Solidarności. Odbędzie się ona w dniach 6-7 maja w Europejskim Centrum Solidarności. W czasie dwóch dni debat, podzielonych na kilka paneli tematycznych, naukowcy odniosą się m.in. do takich kwestii jak: kształtowanie pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych, II wojna światowa w pamięci społecznej, dziedzictwo konferencji w Jałcie i Poczdamie i powojenny porządek świata z perspektywy siedemdziesięciu lat.
Na zdjęciu - list z łagru napisany na korze.
Muzeum II wojny Światowej
5 z 13
Muzeum II wojny Światowej
6 z 13
Srebrny sygnet, pamiątka po gen. Aleksandrze Krzyżanowskim 'Wilku'.
Muzeum II wojny Światowej
7 z 13
Na zdjęciu tablica z Gdańska.
Muzeum II wojny Światowej
8 z 13
Na zdjęciu figura Jezusa z przestrzelonym bokiem.
Muzeum II wojny Światowej
9 z 13
Na zdjęciu tablica z Gdańska.
Muzeum II wojny Światowej
10 z 13
Na zdjęciu bucik dziecięcy znaleziony w gruzach Warszawy.
Muzeum II wojny Światowej
11 z 13
Na zdjęciu popiersie Bolesława Bieruta.
Muzeum II wojny Światowej
12 z 13
Na zdjęciu dzwon z obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, wykonany przez więźniów ze starej żelaznej rury, znalezionej na terenie obozu. Jeden z nich zabrał go po wyzwoleniu do domu jako pamiątkę.
Muzeum II wojny Światowej
13 z 13
Na zdjęciu tablica z Gdańska. Należała do zakładu fryzjerskiego.
Wszystkie komentarze