Sprawdziliśmy, co kryją ?gdańskie? zbiory biblioteki polona.pl. Niektóre mocno nas zaskoczyły.
REKLAMA
polona
1 z 15
Serwis Polona udostępnia zdjęcia, książki i ryciny Biblioteki Narodowej. Sprawdziliśmy zbiory dotyczące Gdańska i... niektóre ryciny i pocztówki okazały się dość zaskakujące.
Na rycinie - Targ Węglowy pod koniec XIX w., większość tej zabudowy nie przetrwała.
polona
2 z 15
To zdjęcie z pewnością znane jest miłośnikom Gdańska. Molo i dom zdrojowy w Jelitkowie, zwanym ówcześnie Glettkau (nazwa wywodziła się z niemieckiego - żeglarz).
polona
3 z 15
1841 r. i widok z Pachołka autorstwa Henrego Winkelsa. Oliwa była jeszcze 10 lat wcześniej wsią klasztorną. Warto zwrócić uwagę na brak zalesienia w pasie nadmorskim. W tym czasie sołectwo oliwskie liczyło ok. 70 budynków i 400 mieszkańców.
polona
4 z 15
Rozwój Oliwy przypada na okres przełomu XIX i XX w. W roku 1900 Oliwę zamieszkiwało 6,5 tys. osób.
Warto zwrócić uwagę na brak zabudowy Przymorza. Pierwsze budynki pojawiły się tam (ul. Arkońska i Słupska) w okresie międzywojennym.
polona
5 z 15
Dom handlowy Gebrüder Freymann. Firma zajmowała się detalicznym handlem towarami przemysłowymi w kamienicy przy Kohlenmarkt 29 - Targ Węglowy. Rysunek z 1910 r. powstał na potrzeby reklamy w Gazecie Gdańskiej.
polona
6 z 15
Targ Węglowy w 1910 r.
polona
7 z 15
Baza węglowa przy Wisłoujściu.
polona
8 z 15
Widok na tereny stoczniowe i słynny przed wojną wielki dźwig Thor, nazwany tak na cześć skandynawskiego boga. Dźwig ten, będący symbolem gdańskiego portu i stoczni, uszkodzony w czasie wojny zabrali sowieci.
polona
9 z 15
Długi Targ w 1894 r. na fotografii Theodora Kuhna. Warto porównać szczyty, okna i zdobienia kamienic ze współczesnym zdjęciem.
polona
10 z 15
Mapka z kąpieliskami Gdańska. Wśród nich jest Westerplatte, gdzie znajdował się nawet dom zdrojowy.
polona
11 z 15
Tego widoku też już nie uświadczymy. Przystań dla statków i łodzi na... Stogach.
polona
12 z 15
Śluza w Płoni, lata 30. XX w.
polona
13 z 15
Niegdyś Nowy Port był całkowicie obstawiony statkami - na odcinku od latarni, aż w kierunku Młynisk. Na zdjęciu - statki przy dawnym Szańcu Zachodnim. W tle wieża twierdzy Wisłoujście z nieistniejącym już nakryciem wykonanym z czarnego łupka.
polona
14 z 15
Statki z turystami cumowały też na Westerplatte. Według szacunków sprzed I wojny światowej rocznie kurort odwiedzało 120 tys. wczasowiczów.
polona
15 z 15
I na koniec coś dla pań. Gdańskie gazety interesowała również moda. To kolekcja letnia z 1938 r.
Zabrali sowieci haha jaka polityczna poprawność oni kradli wszystko jak leci ,tory, maszyny całe fabryki do ostatniej śrubeczki, ktoś w końcu powinien pokazać światu jak ta dzicz funkcjonowała!
@foryou22
Z tym pokazywaniem to bym było ostrożny.
Oni w zamian mogli by pokazać wyczyny Niemieckiej dziczy na swoim terytorium.
Dodatkowo mogły wyjść na jaw olbrzymia kradzież jakiej dokonywała Amerykańska dzicz. Do dziś i ich sejfach znajdują się skarby Europejskiej kultury.
Każdy brał co mu było potrzebne.
@onuce-precz
..a po nich pszyszly onuce z Kresow i wyczyscili wszysto jak mrowki padlego zajaca, moja rodzina odczula to na wlasnej skorze. Dla wyjasnienia dodam polska rodzina, jeden z wojkow walczyl na Westerplatte...
Bo to sowieckie sku_rwysyństwo kradło wszystko co napotkali to kradli jako reparacje wojenne.Trzeba być niezłym gnojem napaść i okraść, a w nastepnych latach brać od nas nowe wagony z węglem i jako zadość uczynienie w nagrodę, stare przysyłać nam do naprawy. ZNTK Bydgoszcz to pamieta.
"Tego widoku też już nie uświadczymy. Przystań dla statków i łodzi na... Stogach."
Stogi to nie tylko plaża. Zdjęcie pokazuje brzeg Martwej Wisły, gdzie dzisiaj również jest przystań.
Wszystkie komentarze