Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
1 z 10
Jeszcze sto lat temu Orłowo nie było częścią Gdyni ani popularnym kurortem. Nawet nazywało się inaczej. Było wyjątkowo malowniczą rybacką wsią z małym hotelem i kameralnymi pensjonatami. Dopiero zyskiwało popularność dzięki turystom, którzy zapuszczali się tu z Sopotu spacerem wzdłuż plaży.
Na zdjęciu pocztówka barwna z 1919 roku z widokiem na plażę w Orłowie. Na pierwszym planie plaża, w tle Zatoka Gdańska i pomost, po lewej stronie widoczny las. W prawym górnym rogu napis: Adlershorst bei Zoppot.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
2 z 10
Swoją nazwę Orłowo zawdzięcza gospodzie Johanna Adlera, który w 1840 r. nieopodal ujścia rzeki Kaczej do zatoki wybudował zajazd (Adlerhorst - 'Orle gniazdo' - na zdjęciu). Nazwa Adlerhorst z czasem zaczęła funkcjonować jako nazwa wsi. W 1920 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zmieniono ją na polskie Orłowo.
W dawnym zajeździe Adlera mieści się dziś orłowskie liceum plastyczne.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
3 z 10
W latach 1906-1907 niedaleko zajazdu Adlershorst u stóp orłowskiego klifu stanął Dom Kuracyjny (Kurhaus - na zdjęciu) - hotel i restauracja z pokaźnym tarasem, z którego roztaczał się piękny widok na zatokę.
Dziś budynek, który w 1984 r. został wpisany do rejestru zabytków, jest zajęty przez mieszkania komunalne.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
4 z 10
Malownicze orłowskie plenery były chętnie uwieczniane na pocztówkach i w albumach. Na zdjęciu karta z niemieckiego albumu wydanego w 1893 r. z trzema ilustracjami przedstawiającymi kolejno (od góry): klif w Orłowie (podpis: Bei Adlershorst), domy rybackie w Orłowie (podpis: Fischerdorf Adlershorst), wydmy w Gdyni (podpis: Dünen an der Gdinger Bucht.). Karta jest częścią albumu 'Land-und Strand-Bilder von Danzig und Umgegend' czyli 'Widoki Gdańska i okolic'. Album składa się z 25 kart z fotografiami autorstwa Wilhelma Dreesena z widokami Gdańska, Oliwy, Sopotu i Orłowa.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
5 z 10
Orłowo, rok 1911. Fotografia pochodzi z albumu konsula Królestwa Szwecji Oswalda Gullbringa. Album liczy 89 fotografii czarno-białych lub w sepii z lat 1910-1912.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
6 z 10
Orłowo, rok 1911. Na orłowskiej plaży spaceruje konsul Szwecji Oswald Gullbring.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
7 z 10
Orłowo, rok 1911. Konsul Szwecji Oswald Gullbring na szczycie orłowskiego klifu.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
8 z 10
Orłowo, początek XX wieku. Ujście rzeki Sweliny do Zatoki Gdańskiej. Rzeka Swelina, przepływająca pomiędzy Sopotem a Gdynią, w okresie międzywojennym stanowiła granicę między Wolnym Miastem Gdańsk i polską Gdynią.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
9 z 10
Orłowska plaża, rok 1891.
Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
10 z 10
Wszystkie komentarze
Niestety, samochód wskazuje na powojenne (po I wojnie) czasy.