Dziś jeden z historycznych toposów Trójmiasta, a na starych zdjęciach "zielone płuca" Gdańska i Sopotu. Popatrzmy, jak przed laty wyglądał Park Oliwski, miejsce, które stało się niedawno kolejnym Pomnikiem Historii.
REKLAMA
Archiwum
1 z 10
Wpisanie na listę polskich Pomników Historii zespołu poklasztornego i parku w Oliwie było jedną z najważniejszych i najbardziej pozytywnych informacji listopada. Zostały tam wpisane wraz wraz z Kopcem Kościuszki w Krakowie, kościołem pw. św. Michała Anioła w Szalowej, stadniną koni w Janowie Podlaskim czy warzelnią soli w Ciechocinku. Pomnik Historii jest jedną z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. W Trójmieście pomnikami historii są jeszcze: Pole Bitwy Westerplatte, Główne Miasto w Gdańsku i układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni.
Archiwum
2 z 10
Początki oliwskiego klasztoru sięgają 1178 roku, kiedy to książę Sambor I, sprowadził Cystersów do Oliwy. Mnisi zbudowali najpierw drewniany kościółek, który zastąpiła w 1224 roku świątynia romańska. Od tego momentu następuje nieustanna rozbudowa i odbudowa, po pożarach i napadach, klasztoru.
Archiwum
3 z 10
W 1577 zakonnicy zakładają w pobliżu klasztoru pierwsze założenie parkowe. W
1688 Opat Michał Hacki funduje obecny barokowy wielki ołtarz. W 1755 roku Jacek Rybiński zleca niejakiemu Johannowi Wulfowi budowę wielkich organów. Praca trwa 25 lat. Organy posiadają 110 głosów i należą do najpiękniejszych w Europie. Ich twórca w ósmym roku budowy wstępuje do zakonu i przybiera imię Michał. W tym samym czasie (1754 - 1756), kiedy Johann Wulf rozpoczął budowę organów, nieopodal, z inicjatywy Opata Jacka Rybińskiego powstał rokokowy pałac z ogrodem o geometrycznej formie typowej dla ogrodów baroku.
Archiwum
4 z 10
Projekt nowego układu Parku Oliwskiego został opracowany przez ogrodnika Hentschela, a wykonawstwo powierzono Kazimierzowi Dębińskiemu z Kocka, który był wcześniej zatrudniony u Izabeli Czartoryskiej w Wilanowie. To obecna francuska część parku.
Archiwum
5 z 10
Po pierwszym rozbiorze Polski, Prusacy skonfiskowali majątek klasztoru. W 1782 roku król przekazał urząd opata Karolowi Hohenzoller-Hochningen, który zainspirowany modą ogrodów
angielsko-chińskich rozpoczął przebudowę parku.
Archiwum
6 z 10
To waśnie Hohenzollern sprowadził w 1784 r. poczdamskiego ogrodnika Johanna Georga Nicolausa Saltzmanna.
Archiwum
7 z 10
Za jego sprawą w parku pojawiły się sztuczne pagórki, kaskada wodna umieszczona w miejscu dawnego młyna, świątynia antyczna u chińskie pawilony, czy znane nam po dziś dzień groty szeptów.
Archiwum
8 z 10
Zespół poklasztorny i park już w połowie XIX wieku był miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Mieszkający w różnych zaborach Polacy poszukiwali tu śladów wielkiej narodowej historii, Niemcy zaś przybywali podziwiać założenie parkowe, oraz posłuchać koncertów organowych.
Archiwum
9 z 10
Wielu z nich - pozostało w rozbudowującej się wokół opactwa miejscowości, która do 1926 roku była niezależnym od gdańska samorządem na prawach lufkurortu.
Archiwum
10 z 10
Przyciągającym nie tylko turystów i letników, ale także emerytów, urzędników i rentierów, pragnących spędzać wolny czas, niezależnie od pory roku, po terenach zielonych, dolinach i lasach - jak nazywano Oliwę 'zielonych płuc Gdańska i Sopotu.'
Wszystkie komentarze