W środę w wieku 59 lat zmarł Yach Paszkiewicz. Mówiło się o nim, że jest ojcem polskiego wideoklipu. I z pewnością nim był - w czasach, kiedy o MTV w Polsce można było pomarzyć. Paszkiewicz pozostawił po sobie festiwal wideoklipów Yach Film, który obrósł legendą, oraz bogatą wideografię. Na jego klipach - nakręcił ich ponad 400 - wychowały się pokolenia.
REKLAMA
ŁUKASZ KRAJEWSKI
1 z 16
Kult "44-89"
Na początku XXI wieku polscy internauci klip do utworu '44-89' Kult, który zrealizował Paszkiewicz, uznali za najlepszy polski teledysk lat 90. W wideo do tego utworu Yach Paszkiewicz wykorzystał archiwalne nagrania z polskich kronik filmowych, m.in. z przemówienia Władysława Gomułki do mieszkańców Warszawy z 1956 roku.
Utwór '45-89' pochodzi z płyty o tym samym tytule, wydanej w 1990 roku. Rok później na festiwalu Yach Film właśnie ten teledysk dostał główną nagrodę i od tego roku Paszkiewicz nie zgłaszał do konkursu swoich prac.
RENATA DĄBROWSKA
2 z 16
Golden Life "Midnight Flowers"
To klasyczny yachfilmowy klip z 1992 roku. Zdjęcia powstały w Gdańsku, a jedną z ważniejszych ról odgrywają tu schody nieistniejącego już legendarnego klubu Burdl na Suchaninie w Gdańsku, który prowadziła Magdalena Kunicka (zmarła w 2015 r. żona Yacha). Charakterystyczne 'zabiegi malarskie' na taśmie filmowej Yach Paszkiewicz uzyskał przy użyciu... domestosa.
reżyseria Jan 'Yach' Paszkiewicz
3 z 16
No Limits "On the river bank"
Wideo dla zespołu No Limits z 1991 r. powstało na Żuławach i nawiązuje do impresjonistycznego obrazu Édouarda Maneta 'Śniadanie na trawie'. Za ten klip Yach Paszkiewicz otrzymał nagrodę 'Bursztynowy Ekran' za najlepszy polski teledysk na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1993 roku.
4 z 16
Kult "Polska"
Peron kolejowy i jeden ze składów Szybkiej Kolei Miejskiej, a w środku obdarta okleina, plastikowe czerwone siedzenia i obojętni pasażerowie. Klip do 'Polski' Kultu powstał w 1992 roku m.in. w jednej z kolejek SKM. Takie składy kolejowe jeżdżą do dziś. I do dziś kilka pokoleń razem z Kazikiem chóralnie śpiewa 'Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu, tu tu!'
Klip kręcono też na gdańskiej Orunii, na Dworcu Głównym, nad morzem, na Placu Zebrań Ludowych.
5 z 16
Elektryczne Gitary "Jestem z miasta"
W jednym z najpopularniejszych utworów Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz otwarcie przyznaje, że jest mieszczuchem i dobrze mu z tym stanem rzeczy. A w klipie, który powstał w 1992 roku, razem z kolegami z zespołu Piotrem Łojką, Tomaszem Grochowalskim i nieżyjącym już perkusistą Robertem Wroną przemierzają ulice Gdańska i odwiedzają słynne falowce. Jak sam Yach wspominał, klip do tego utworu powstał 'bez celu'.
MIECZYSŁAW MICHALAK
6 z 16
Hey "Misie"
Klip do utworu Hey, który wtedy był na początku swojej artystycznej drogi, powstał w warunkach ekstremalnych - w czasie jego realizacji w Gdyni była ogromna śnieżyca. 'Wszyscy wymarzli, wiał wiatr i co chwile padał śnieg' - opisywał Paszkiewicz.
ŁUKASZ GŁOWALA
7 z 16
Oczi Cziorne "Be Carefoul"
Jak wspominał Paszkiewicz, klip zrealizowany dla grupy Oczi Cziorne był jednym z pierwszych powstałych w Gdańsku. Wspólnie z Magdaleną Kunicką pomalowali twarze dziewcząt z zespołu na czarno, usta i brwi na biało, a później przerobił to na negatywy. Reżyser nie był do końca pewien, co z tego wyjdzie, ale efekt eksperymentu jest nadzwyczaj oryginalny. Zwłaszcza jeśli mowa o klipie z 1990 roku.
8 z 16
Blenders "Polopiryna"
Blenders to zespół założony na początku lat 90. w Gdańsku i zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Klip do utworu 'Polopiryna', chociaż jego właściwa nazwa to 'I Think about those Times', powstał na potrzeby telewizyjnego programu satyrycznego 'Lalamido', który realizowali Yach Paszkiewicz i Magdalena Kunicka.
9 z 16
De Mono "Kochać inaczej"
De Mono nigdy nie mieli oficjalnego teledysku do jednego z największych przebojów - 'Kochać inaczej'. Powstał on w 1994 roku podczas realizacji koncertu dla TVG. 'Na kamery założyłem stare pończochy, a potem spreparowałem video na filmowy zapis telerecordingu. Wyszło jak z lat 60-tych albo jak Kabaret Starszych Panów' - pisał o powstaniu Paszkiewicz.
JAN RUSEK
10 z 16
Big Cyc "Kumple Janosika"
Ten klip powstał w Goręczynie na Kaszubach, 8 km od Kartuz. I, jak w przypadku tej satyrycznej grupy bywa, to rzecz zrobiona z przymrużeniem oka, za którą Yach Paszkiewicz został nominowany do Fryderyka w 2000 r.
reżyser Yach Paszkiewicz
11 z 16
Mafia "Krótka Piosenka O... (Miłości)"
W połowie lat 90. Mafia była jedną z popularniejszych poprockowych polskich grup, a w składzie miała bardzo rozpoznawalną postać - wokalistę Andrzeja Piasecznego. 'Tego klipa zamówił u mnie Kuba Wojewódzki, który organizował Jarocin '93. Przysłał mi piosenkę nieznanego mi zupełnie zespołu Mafia. Miał to być hymn nadchodzącego Festiwalu Jarocin 93. Rok wcześniej wziąłem na Jarocin kamerę Arri 16mm i jakąś taśmę ORWO. Mając ten materiał zmontowałem obrazki do piosenki i paradoksalnie stałem się autorem pierwszego wideoklipu tego zespołu' - pisał o powstaniu teledysku Paszkiewicz.
12 z 16
Robert Chojnacki "Niecierpliwi" feat. Andrzej Piaseczny
Yach Paszkiewicz mocno związany był ze środowiskiem twórców alternatywnych, jednak nie stronił też od współpracy z artystami popularnymi. Jednym z nich był saksofonista Robert Chojnacki, który w 1995 roku wraz z Andrzejem Piasecznym nagrał balladę 'Niecierpliwi'. Klip powstawał w Video Studio Gdańsk i charakteryzuje się nałożonym zielonym filtrem na obraz.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
13 z 16
Varius Manx "Piosenka księżycowa"
'Piosenka księżycowa' to jeden z największych przebojów w polskiej muzyce lat 90. i jeden z flagowych utworów grupy Varius Manx. Czarno-białe kadry, ograniczona ilość bohaterów w klipie i zamyślona Anita Lipnicka. Ten klip powstał w 1993 roku. Rok później powstała kolorowa wersja.
Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl
14 z 16
Maleńczuk & Waglewski "Koledzy"
Koledzy Maleńczuk i Waglewski spotkali się na serii wspólnych koncertów, później spotkali się w studiu i zarejestrowali wspólny materiał. Autorem jednego z klipów promujących album 'Koledzy' jest Yach Paszkiewicz. W 2007 roku zrealizował klip do tytułowego utworu, który przyniósł mu nominację do Fryderyka.
MICHAŁ GROCHOLSKI
15 z 16
Andrzej Wawrzyniak & Michał Wiśniewski - "Panie Stańczyk"
- Wiśniewski sam zwrócił się do mnie - opowiadał w 2012 roku Yach Paszkiewicz. Reżyser nie stronił od wyzwań, więc nic dziwnego, że podjął się realizacji klipu do solowego materiału wokalisty Ich Troje.
- Stańczyka, wystylizowanego według słynnego portretu Matejki, zagrał gdański aktor, tancerz i performer Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz - opowiadał w 2012 roku reżyser. - Na początku jest całkiem biernym elementem sklepowej wystawy, ale potem coraz intensywniej szuka kontaktu z przechodzącymi pod oknem ludźmi. Kończy się to raczej źle - zostaje pobity przez nowobogackich biznesmenów i wraca na wystawę w podartym ubraniu.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
16 z 16
Elektryczne Gitary "Koniec"
"To już jest koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni, możemy iść" - tę piosenkę od lat 90. do dziś nucą pod nosem miliony Polaków. "Koniec" Elektrycznych Gitar trafiło na ich płytę z 1992 roku, ale teledysk powstał 22 lata później. Był efektem Warsztatów Tworzenia Wideoklipu, które w Toruniu prowadził Paszkiewicz.
Wszystkie komentarze