Kaszuby to idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku od miejskiego gwaru. Wyjątkowo popularna wśród miłośników aktywnego wypoczynku jest tzw. Szwajcaria Kaszubska, czyli potoczna nazwa centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Na wschodzie rozciąga się od Parchowa, aż do Żukowa na zachodzie, północna granicę wyznacza Kamienica Królewska, a południową Kościerzyna.
DOMINIK WERNER
Obszar ten znany jest też z wielu jezior, a najwyższym jego wzniesieniem jest Wieżyca (329 m.n.p.m.). Na Kaszubach można znaleźć trasy dla rowerzysty o każdym poziomie zaawansowania. Dla rodzin z dziećmi warto polecić 20 kilometrową ścieżkę z Lipusza do Wdzydz Kiszewskich.
Trasa biegnie przez ciekawe przyrodniczo i kulturowo tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego z przełomem rzeki Wdy. Po drodze można wykąpać się w jeziorze Oczko. Na końcu czeka nas Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, camping PTTK, platforma widokowa na jezioro Wdzydze.
Na dłuższą wycieczkę rowerową można polecić trasę dookoła jezior wdzydzkich, długość trasy to ok. 46 km, głównie po drogach gruntowych. Wycieczka rozpoczyna się we Wdzydzach Kiszewskich, wiedzie m.in. przez Gołuń, Wdzydze Tucholskie, Borsk i Wiele.
W większość z tych miejscowości znajdują się kąpieliska i ośrodki agroturystyczne - wycieczkę można więc rozbić na dwa dni, korzystając z noclegu pod lasem.
DOMINIK WERNER
We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się wyjątkowe muzeum: na obszarze 22 ha rozmieszczone są chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościoły, karczmy i warsztaty rzemieślnicze. Łącznie jest to ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia, dzięki którym można podziwiać bogate i różnorodne budownictwo wiejskie z czasów XVII do XX wieku. Bilet normalny kosztuje 14 zł.
Dodatkowo organizowane są też zajęcia edukacyjne, m.in. z garncarstwa, tkactwa, haftowania i ozdób typowych dla Kaszub. Lekcje języka kaszubskiego, zajęcia z muzyki kaszubskiej czekają nie tylko na dzieci.
Wszystkie komentarze