Restauracje ocenia międzynarodowe jury
To druga edycja przewodnika Gault&Millau, założonego w 1965 r. we Francji przez dwóch krytyków kulinarnych: Henri'ego Gault'a oraz Christiana Millau. Pierwotną ideą przewodnika było promowanie nowoczesnej kuchni francuskiej, lecz obecnie przewodnik drukowany jest, oprócz Francji, w krajach takich jak: Holandia, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Australia, Austria oraz Węgry. Przyznanie wyróżnień Gault&Millau odbyło się 29 listopada, a na półki sklepowe przewodnik trafił 30 listopada.
Zamiast znanych z przewodnika Michellin gwiazdek, recenzenci Gault&Millau przyznają restauracjom czapki kucharskie. Wydawcy przewodnika, nazywanego w branży "wnukiem" Michelin, poszukując restauracji nie odwiedzają jedynie głównych europejskich metropolii, lecz skupiają się również na lokalach w mniejszych miastach. W tym roku w przewodniku znalazło się 390 restauracji.
Inspektorzy Gault&Millau oceniają restauracje w skali od 1 do 20. Punkty przyznawane są na podstawie jakości produktów, smaku, wyglądu oraz sposobu podania jedzenia. Istotne w ocenie są także obsługa, wystrój oraz atmosfera, jaka panuje w restauracji. Na tej podstawie restauracjom przyznawane są czapki: 20-19 punktów to 5 czapek, 18-17 to 4 czapki, 16-15 równają się 3 czapkom, 14-13 to 2 czapki, 12-11 punktów oznacza jedną czapkę. Lokale, które zdobyły 10 punktów, nie otrzymują żadnej czapki, lecz ich recenzje można przeczytać w przewodniku.
Gala odbyła się w Warszawie na terenie Wyścigów Konnych w Służewcu. Jury przyznało nagrody w kilku kategoriach, m.in. "Młody Talent Gault&Millau 2016", którym odznaczono Adriana Klonowskiego z gdańskiej restauracji Metamorfoza.
Które trójmiejskie restauracje zostały odznaczone czapkami kucharskimi w przewodniku Gault&Millau?
Wszystkie komentarze