Więcej
  Komentarze
  W Finckenstein odbywały się w 1807 r. również negocjacje dotyczące sojuszu francusko-perskiego, romans z panią Walewską to naprawdę stosunkowo mało ważny epizod ;) Skądinąd dlaczego wrzuciliście akurat portret Napoleona w koronacyjnym stroju królestwa Italii, co nijak się nie ma do opowiadanej tu historii? Jest nawet obraz F. Mularda przedstawiający przybycie posłów perskich do Finckenstein, który pasowałby lepiej - żadne arcydzieło, Appiani niewątpliwie malarsko lepszy, ale przynajmniej na temat.
  @drakaina "Skądinąd dlaczego wrzuciliście akurat portret Napoleona w koronacyjnym stroju królestwa Italii" bo taki wyświetla się wcześniej w Google Grafika, gdy wpiszemy hasło Napoleon ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W zdaniu w języku francuskim nie ma słowa prawdziwy czyli "Vrai". Po polsku to zdanie brzmi " Nareszcie zamek"
  @Tomasz Szacha-Głuchowicz Języki nie funkcjonują identycznie. Enfin un vrai chateau po francusku brzmi niezdarnie, przegadanie. Chateau to chateau. Prawdziwy. Wystarczy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Pomijając złe tłumaczenie,to dziennikarze też powinni czytać encyklopedie,w Polsce jest to pałac dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem a nie dwupiętrowy.Dwu piętrowy tzn.trzykondygnacyiny.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Akurat od Napoleona duzo sie zmienilo.Obecnie znam kilka bardziej stylowych rezydencji na tym terenie/polnocno wschodnia Polska/...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pałac w Kamieńcu i zamek w Szymbarku (k.Iławy) został spalony przez sowiecką hołotę.Na temat tego pałacu, w Niemczech (1972 r.)została wydana książka-album z kilkudziesięcioma zdjęciami,listami Napoleona .Kilka osób,mieszkających w Kamieńcu,posiada taką książkę.Jak ktoś będzie w Kamieńcu,wystarczy popytać miejscowych,to wskażą odpowiedni adres.Ja mam w posiadaniu zdjęcia wszystkich stron tego albumu.W samym centrum Iławy stoją cztery posągi kobiet,przedstawiające cztery pory roku.Kiedyś stały nad wejściem do pałacu (zdj.10 od strony parku).Pałac ten nazywano wersalem Prus Wschodnich.
  @obatelwolski A mógłbyś podać autora i tytuł tego albumu? Informacja, że posiadasz zdjęcia stron, jest raczej zbędna, jeśli ktoś chce szukać tej książki w antykwariatach, podczas gdy dane bibliograficzne byłyby w tym celu przydatne...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @drakaina Srona tytułowa :FINCKENSTEIN----CARL VON LORCK-----EIN MEISTERWERK DES PREUSSISCHEN BAROCK--- WERLAG WEIDLICH
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @obatelwolski Dodam jeszcze,że w tym albumie jest zdjęcie pałacu,wykonane w 1964 r, .Skorupa budowli w znakomitym stanie,ale całkowity brak dachu doprowadził do tego,że deszcz,śnieg i mrozy zrobiły swoje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @obatelwolski Natomiast Zamek Krolewski w Warszawie, pałac Krasińskich, Biblioteka Narodowa przez niemieckich Kulturtraegrow.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Marlena Dietrich, która przyjaźniła się z ostatnim właścicielem obiektu i bywała tutaj wcześniej w okresie międzywojennym. Na widok ruiny zapłakała.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  nie ma się czym zachwycać, obecnie to ruina którą kupił i ogrodził niejaki Kulczyk, ale nic nie zrobił.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Chyba jedynym poniemieckim pałacem który zachował się nietknięty w 100% włącznie z oryginalnymi wnętrzami z meblami, dywanami, obrazami, porcelaną itp. jest zamek pszczyński. Warto zwiedzić.
  @j7f3 Kozłówka - lubelskie, 90 % zachowanego oryginalnego wystroju
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rawiczrz poniemiecki przypominam...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0