Przeładunki najczęściej odbywają się nocą, wtedy ciężarówki jeżdżą zupełnie bez plandek. Drzwi i okna mamy zamknięte, cała nasza rodzina ma ciągłe problemy z górnymi drogami oddechowymi - mówią mieszkańcy portowych dzielnic w Gdańsku. Żyją wśród węglowych chmur.

Samochody stoją brudne, na odnowionych elewacjach zbiera się czarny osad. Mieszkańcy przyportowych dzielnic Gdańska okien i parapetów już nie myją. Pył z węglowych hałd osadza się wszędzie.

- Najbardziej boimy się jednak o nasze zdrowie. Mnóstwo osób narzeka na dolegliwości, które pojawiły się u nich wraz z pyleniem z tych hałd. To przede wszystkim problemy z zatokami, górnymi drogami oddechowymi, bóle głowy. Ludzie odkasłują czarną flegmę. Nasza przychodnia nie nadąża z przyjmowaniem pacjentów, kolejki do pulmonologa są na ponad pół roku - opowiada Paulina Konarska, członkini Rady Dzielnicy Nowy Port.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Witamy na Śląsku!
  @Ewa Grzegorzyca
  Tak było na Śląsku, ale już nie jest.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @tomek29kce
  Faktycznie jest coraz lepiej, ale jak sie mieszka w rejonie kilku kopalń tak jak ja to wie się czym się oddycha.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gdansk nad Morzem Czarnym,to nowy projekt bezmozgowej dziczy.
  @majak
  Spotkanie odbyło się "w spokojnej, merytorycznej atmosferze." To nie jedyna zbieżność w podejściu do tego problemu z epoką Gierka, zarząd Portu do perfekcji opanował metodę działań pozorowanych, niestety dobrostan mieszkańców/obywateli jest ostatni na liście priorytetów kaczystowskich rządów.
  W tvp powiedzą z dumą że "zadbali o zapasy węgla dla POLAKÓW". O tym część z nich zapłaci za to utratą zdrowia czy skróceniem życia nikt się w TVP nie zająknie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Skoro portem zarządza pis.dzielec płacący haracz na swoją mafię, to można być pewnym jego głupoty, pazerności i kompletnego braku kompetencji. On weźmie swoje, co mu z tego, że ileś osób zachoruje albo nawet umrze. Ta partia ma przecież motto "Po trupach do celu".
  Nadmienię tylko, że w wymienionych dzielnicach, szczególnie w Nowym Porcie, pis uzyskał w Gdańsku najwyższe poparcie.
  @Lasentinelle
  Chcieli PIS, mają piss
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Bezmózgi pisdzielskie zgotowały Wam ten los. Oni mają za nic ludzkie zdrowie, mają za nic niszczenie i zatruwanie środowiska. Mam nadzieję, że do mieszkańców Gdańska dotarło już na kogo mają nie głosować...
  @verita serum
  - mieszkańcy Gdańska doskonale wiedzą na kogo głosować
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Tak Mateuszek kocha swój okręg wyborczy, że postanowił go sklonować na północy kraju.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Jaki tam znowu Czarnobyl? Polaczkowo mlekiem i miodem płynące. Ot co.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Jak w XIX wieku
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Mordor.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1