Znajdujący się na Kaszubach dom rodziny Kosmalskich został wyceniony już po zburzeniu. Odszkodowanie ma wynieść 630 tys. zł, rzeczoznawca na zlecenie rodziny wycenił go na 1,2 mln zł. W sprawie interweniują posłanki KO.

Historię rodziny Kosmalskich, którzy w ekspresowym tempie zostali wywłaszczeni w trybie specustawy, opisaliśmy w "Wyborczej" na początku września.  

Robert Kosmalski wraz z żoną i dwójką dzieci przez dziewięć lat mieszkali w domu w Miszewie na Kaszubach. Z powodu budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej stracili własność nieruchomości. 

Decyzję wojewody pomorskiego o wywłaszczeniu otrzymali 22 października 2022 r. Na wyprowadzkę mieli 30 dni. Gdyby zajmowali dom do 90 dni, to straciliby 5 proc. wartości nieruchomości.  

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Żart! I to ponury! Dziś za tę kwotę można ewentualnie poszukać niedużego mieszkania w Trójmieście, rodzina tak naprawdę straciła swój majątek.
  @subiektywnieobiektywnie

  Normalnie ręka podpisała i wypie...ć. Będą nas wywłaszczać wszystkich bo obajtek będzie się budował w pałacach. ***** ***
  już oceniałe(a)ś
  31
  1
  @subiektywnieobiektywnie
  Tym niemniej (pomijając bardzo wysokie ceny mieszkań w Trójmieście), kwota 630 tys za standardowy, kilkunastoletni dom, jest jak najbardziej adekwatna.
  Pozostaje pytanie, co z gruntem - jezeli wywłaszczono ich z dużej działki, odszkodowanie wydaje się zbyt małe.
  już oceniałe(a)ś
  4
  13
  @subiektywnieobiektywnie
  Dom 90m2 na działce 1000m2 na obrzeżach Miszewa jest wart właśnie tyle, ile 3 pokojowe mieszkanie w Gdańsku. Może 650 tys. zł to cena zaniżona, ale 1200 tys. zł jest z kosmosu wzięta.
  już oceniałe(a)ś
  2
  11
  @subiektywnieobiektywnie
  Tylko skąd ta miłość Kaszubstwa do drelich-ujów?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @rattus-rattus
  Kwota za którą Obajtek kupił w Warszawie luksusowy apartament również jest adekwatna, przejrzyj na oczy chłopie,jak ciebie to trafi inaczej zaśpiewasz
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  I co tu komentowac? Dranstwo jakich malo.
  @xiv
  Dawno, dawno temu jak ktokolwiek w mojej obecności przeklinał to "wylatywał" z pracy z negatywną opinią. Draństwo? Toć to zakrawa na komplement. To jest sk......stwo!
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  E tam. Polaczki za pićset Polskę sprzedały to takie sprawy ich nie interesują. Wystarczy spojrzeć na sondaże.
  już oceniałe(a)ś
  76
  3
  Ta specustawa to kryminał.
  już oceniałe(a)ś
  64
  2
  A może tak wywłaszczyć Horałę - może zacznie inaczej spiewać!!!
  Urzędniku opłacany z naszych podatków postaw się w roli petenta, którego sprawę załatwiasz!!!
  już oceniałe(a)ś
  58
  1
  Straszne :(( !
  Współczuję Państwu :(
  już oceniałe(a)ś
  49
  1
  Wszystkie wywłaszczenia na rzecz państwa tak wyglądają. Wycena wywłaszczanych nieruchomości to 50% ich ceny rynkowej.
  @robert4555
  Dodaj, że od 8-miu lat. Za PO tak nie było. Budowali wiele autostrad i nikt z wywłaszczonych nie protestował.
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @babi
  było było, np przy poszerzaniu ul Wołoskiej w Warszawie, wystarczy poszukać w internecie. Co z tego że rząd się zmieni skoro władza urzędnicza na poziomie samorządu się nie zmienia. Wywalić na zbity pysk połowę urzeczowników samorządowych na początek, inaczej nic się nie zmieni.
  A czemu oni nie poszli do sądu, tak wiem, wolne sądy, za 10 lat może by uzyskali jakieś śmieszne odszkodowanie. Ale sami tego chcieliśmy, prawda? Sądy mają bowiem bronić konstytucji, praworządności i innych górnolotnych frazesów, z zwykłego Kowalskiego tylko pogonić potrafią.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @robert4555
  Przed pis wygladalo to inaczej wyliczali wartosc po inwestycji + doliczano parę % jako rekompensatę nonale pis darl ryja ze za drogo to teraz za polowe ceny a niedlugo beda sie cieszyc jak nie postawia przed plutonem
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ktoś na tę bandę głosował ! I to dwa razy !!!
  już oceniałe(a)ś
  32
  0