Taki jest tytuł rozdziału w "Próbie historyczno-topograficznego opisu Wolnego Miasta Gdańska" F. K. G. von Duisburga, wydanej w czasie, gdy Gdańsk z woli Napoleona po raz pierwszy w swojej historii miał status Wolnego Miasta.
- W wyborach miejskich trzeba patrzeć na ludzi miasta o stałych, wspaniałych, mądrych poglądach. Taki jest Lepszy Gdańsk i taka jest Elżbieta Jachlewska - mówiła w piątek Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, która wstąpiła do Koalicji...
W Cafe Oficyna kawa kosztuje 5 zł. Gdańszczanie i gdańszczanki mają zniżkę 10 proc. - To miejsce, o które jest coraz trudniej na Głównym Mieście w Gdańsku, nastawione na sąsiadów - mówi Tomasz Janiszewski, menedżer lokalu.
- Gdańsk jest obywatelski, bo jego władze są otwarte na pomysły gdańszczan. Choć pełnimy różne funkcje, pracujemy w wielu miejscach, działamy w różnych organizacjach, mamy możliwość stanąć i działać na rzecz i po stronie miasta - mówi Piotr...
Rośnie aktywność władz samorządowych. Pojawiają się nowe pomysły i projekty. Widać, że "coś się dzieje" - pisze prof. Cezary Obracht- Prondzyński, socjolog, historyk i antropolog z Uniwersytetu Gdańskiego.
Dziennikarz portalu "Wirtualna Polska" przeanalizował odtajnione przez IPN dokumenty, z treści których wynika, że abp. Sławoj Leszek Głódź był zarejestrowany jako współpracownik Służby Bezpieczeństwa, działający pod pseudonimem "Guastar". Do...
Dwóch chłopców w wieku trzech i ośmiu lat zginęło w pożarze na terenie ogródków działkowych na osiedlu Matarnia w Gdańsku. Matka z najmłodszym dzieckiem na rękach w porę uciekła. Rodzina zamieszkiwała altanę działkową przerobioną na dom.
Trójmiejska redakcja Gazety Wyborczej zrealizowała projekt pod nazwą Czysty kadr. Elementami projektu były: cykl artykułów prasowych oraz organizacja debaty na temat ryb w Bałtyku.
Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem w jednym z domów jednorodzinnych w gdańskiej dzielnicy Matarnia. W budynku znajdowała się kobieta i troje dzieci. Dwójki z nich nie udało się uratować.
W zeszłym tygodniu na ekrany kin weszła kaszubska saga "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona, opowiadająca o burzliwych, tragicznych losach Pomorza, począwszy od roku 1900 aż po rok 1945, gdy na Kaszuby wkroczyła Armia Czerwona.
Czy po inwestycjach transportowych ostatnich lat Trójmiasto potrzebuje lepszego skomunikowania z resztą kraju? O tym, że mamy tu jeszcze wiele do zrobienia, pisze przedsiębiorca i były dziennikarz "Wyborczej", Michał Tusk.
Rozpoczęły się pierwsze próby obciążeniowe na moście w Sobieszewie. To oznacza, że inwestycja jest już na ostatniej prostej. W październiku most ma zostać oddany do użytku.
Właściciele zamknęli je w ciemnej komórce gospodarczej i o nich zapomnieli. Psy nie były głaskane, spały we własnych odchodach, raz na kilka dni karmiono je resztkami z obiadu.
Prawie pół tysiąca gości bawiło się w sobotę na 75. urodzinach Lecha Wałęsy. Solenizantowi humor dopisywał: - Tak dużo świetnych ludzi chyba nie miałem nigdy. Coś jeszcze w świecie znaczę - mówił.
Nowe przejście podziemne od kilku miesięcy tonęło w śmieciach. Inwestor wolał... zamknąć tunel na kłódkę niż do czasu przekazania miastu utrzymywać porządek.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.