- Jeszcze paręnaście minut wcześniej chodziłem po tym parkingu, żeby podać chłopcom piłkę, która im wypadła. Słychać było taki trzask, huk niczym wystrzał petardy i drzewo po prostu padło - opowiada Jarosław Bieniuk, były zawodnik Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zapowiada nowe podejście do gospodarki leśnej. Będą mniej intensywne wycinki drzew i adaptacja do zmian klimatycznych.
"Szanuję polską policję" - kpi w mediach społecznościowych kickboxer z Gdańska, który na swoim profilu opublikował filmy z szalonej jazdy motocyklem po ulicach miasta. Igrał ze śmiercią, na szali postawił także życie innych osób.
Powódź w Polsce. - Z wiedzą na temat zjawisk ekstremalnych jest jak z horyzontem - widzimy go, idziemy w jego stronę, ale nigdy nie będziemy w stanie tam dojść - mówi prof. Mirosław Miętus, klimatolog, były wicedyrektor IMGW w Warszawie.
Motocyklista jechał blisko 300 km/h, slalomem wyprzedzał auta, podrywał motocykl na jedno koło.
W jakim mieście oprócz Gdańska kręcono legendarny film ze Zbigniewem Cybulskim "Do widzenia, do jutra"? Czy w Cedrach wielkich jest największe na Pomorzu pole tulipanów? Co niósł w pysku pies z przeboju "Czerwonych Gitar"? Oto przykłady pytań, które mogą paść w Quizie Wiedzy o Metropolii (27 września, godz. 18). Stwórz drużynę ze znajomymi, weźcie udział w naszej zabawie i wygrajcie weekendowy wyjazd do hotelu ze spa.
U większości chorych, którzy z różnych powodów trafiają teraz do polskich szpitali, wykrywany jest też COVID-19. A szczyt zakażeń dopiero przed nami.
Szymon przewrócił się na nierównej drodze rowerowej, uderzył głową o beton i złamał nos. Karetka zawiozła go do szpitala. Policjant z drogówki stwierdził, że rowerzysta sam jest sobie winny. I wypisał mandat.
Służby, które zawiodły w sytuacji nastoletnich braci z gminy Chojnice, nie mają sobie nic do zarzucenia. Sąd wydał stosowne postanowienie, a MOPR podkreśla, że "monitorował stale sytuację dzieci". W takim razie, dlaczego przez ponad miesiąc chłopcy musieli mieszkać w namiocie?
Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska zadeklarowały pomoc studentom, których rodziny ucierpiały w wyniku powodzi. Przygotowano zapomogi, miejsca w akademikach i wsparcie psychologiczne.
- Gdybyśmy wiedzieli, że z tego wyjdzie taki tasiemiec, nikt by tu remontu nie chciał - mówi Mikołaj, mieszkaniec ul. Ogarnej w ścisłym centrum Gdańska. Remont 500-metrowej ulicy trwa już ponad dwa lata. Kiedy się wreszcie skończy, na ulicy pojawią się drzewa. Sztuk dwie.
Wiele z tych lokalizacji mieszkańcy sami zgłaszają, co potem urzędnicy weryfikują, spoglądając w statystyki.
- Potrzeby szpitali są ogromne. A jak przekazują nam dyrektorzy, na ich biurkach nie leżą podania od kandydatów na etaty pielęgniarek - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynął akt oskarżenia przeciwko ośmiu mężczyznom, którym Prokuratura Regionalna w Gdańsku zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Od 2019 do 2021 roku sprowadzili do Polski z Hiszpanii ponad dwie tony marihuany.
Otwarty dwa lata temu kanał przez Mierzeję Wiślaną był sztandarową inwestycją rządu PiS. Problem w tym, że do pełnego wykorzystania potencjału dwumiliardowej budowli niezbędne jest pogłębienie toru wodnego do portu w Elblągu. A to zadanie wciąż jest niedokończone.
Sienkiewiczowska powieść została zainscenizowana z kunsztem, który zapiera dech. Wojciech Kościelniak wyniósł tę opowieść ponad osadzone w antycznych realiach love story, wzbogacając ją o kontekst historii ludzkości napędzanej przez żądzę zemsty i walkę o władzę.
Już po raz czternasty w Gdańsku odbędzie się Siesta Festival, jedna z najbardziej lubianych imprez muzycznych w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To wydarzenie, które wyewoluowało z niezwykle popularnej audycji radiowej - Marcin Kydryński, dziennikarz i prezenter, ale także podróżnik, prezentował w niej muzykę ze swojego ulubionego zakątka świata - Wysp Zielonego Przylądka i kilku innych, równie gorących miejsc.
Gdańsk, Gdynia i Sopot ogłosiły zbiórki z pomocą dla powodzian z miejscowości na południu Polski.
To już postanowione. Rybacy z Gdyni-Oksywia nie będą więcej łowić. Dzięki umowom z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostaną ekwiwalent za odejście z zawodu. Część łodzi, których używali uda się zachować. Chęć ich przejęcia ogłosiło miasto.
Jak wiadomo, ulubionym zajęciem miłującej pokój ludzkości jest wojna, a wojny zaczynają się od sporów. Ten, o którym opowiem, na szczęście nie skończył się wojną.
Konkurs na najlepszą książkę skierowaną do młodzieży wygrała w tym roku powieść fantasy Karoliny Lewestam. - Autorka opowiada o rzeczach najistotniejszych w atrakcyjnej językowo i fabularnie formie - mówi prof. Michał Rusinek.
Rośnie zainteresowanie Quizem Wiedzy o Metropolii. Na liście zgłoszonych jest już ponad 20 drużyn. Stan wiedzy o naszej małej ojczyźnie sprawdzimy w piątek, 27 września o godz. 18.
Niewiele potrzeba, żeby ilość wypadków z udziałem rowerzystów zmalała, a poczucie bezpieczeństwa wzrosło.
W Gdańsku mierzyły się dwie drużyny z problemami w defensywie. I dzisiaj to właśnie dobra obrona była kluczem do zwycięstwa. Lechia zagrała przyzwoity mecz i pokonała Radomiaka 1:0.
Zapowiada się duże wydarzenie artystyczne - osoby, które widziały spektakl jeszcze przed dzisiejszą premierą, nie kryją zachwytu. Wszystkie bilety do końca tego roku są już wyprzedane.
"Jako funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie każdego dnia dbamy o bezpieczeństwo na drogach, pracując w trudnych i zmiennych warunkach. Niestety, od pięciu miesięcy borykamy się z problemem niesprawnej klimatyzacji w jednym z naszych radiowozów" - czytamy w opisie zbiórki na zrzutka.pl.
Kalendarz spotkań prezydentki Gdyni będzie na bieżąco publikowany w internecie. Wprowadzenie takiego rozwiązania było jednym z postulatów wyborczych Aleksandry Kosiorek.
Jest wstępny raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych na temat ubiegłorocznego zderzenia pociągów na stacji Gdynia Główna. Wynika z niego, że maszynista jednego ze składów nie dostosował się do sygnałów.
Gdański sąd zgodził się, aby Grzegorz H. po czterech latach tymczasowego aresztowania, wyszedł zza krat za kaucją. Dzień po decyzji sądu były prezes spółdzieleni wpłacił 600 tys. zł poręczenia majątkowego. Prokuratura oskarżyła go o popełnienie 432 przestępstw.
Czy samochody do miasta muszą ciągle rosnąć? Suzuki przekonuje że nowoczesne wcale nie oznacza większe. Dzięki temu może być także bardziej oszczędne.
Wielkie koncerny nie ponoszą kosztów utylizacji produkowanych opakowań, płacą za to mieszkańcy. Czy unijna dyrektywa o odpowiedzialności producenta to zmieni?
Co łączy ECS, Ulicę Elektryków, Montownię i rzeźby wychodzące z wody? Każde z tych miejsc jest częścią Młodego Miasta - dzielnicy powstającej na obszarach postoczniowych w Gdańsku. O jej budowie mówi się od niemal trzech dekad. Co udało się osiągnąć? Jaka przyszłość czeka ten unikatowy w skali Europy teren?
Zakończyła się kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotycząca realizacji Węzła Karwiny w Gdyni. Wnioski ujęto w 80-stronicowym raporcie, który trafił na biurko Aleksandry Kosiorek. - Szacunkowa wartość strat, jakie poniosło miasto, może przekroczyć 20 mln zł - informuje prezydentka Gdyni.
Ojciec nie żyje, matka została aresztowana. 15-letnim Piotrem i 17-letnim Pawłem zaopiekowała się sąsiadka, potem pojechali do starszego brata. Ale nie było dla nich miejsca. Ekspertka: - Suma nieszczęść, jakie dotknęły tych chłopców, porusza do głębi.
Aktorka Małgorzata Zajączkowska, reżyser Janusz Zaorski i reżyserka Magdalena Łazarkiewicz - to przewodniczący kilku z gron jurorskich tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W województwie pomorskim wciąż funkcjonuje tylko jeden odcinkowy pomiar prędkości. Według zapowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego do połowy 2026 r. ma być ich aż siedem.
Kryminał, biografia kontrowersyjnej postaci, reportaże o Irlandii i Kaszubach, opracowania historyczne - takie książki będą w tym roku walczyć o najważniejszy pomorski laur literacki.
Czym były cechy? Jakie były główne formy i cele ich działalności? Co po nich pozostało? Na te i wiele innych pytań odpowie wystawa poświęcona historii cechów rzemieślniczych i ich roli w dawnych miastach.
- Ten statek się sypie i niedługo stanie się niebezpieczny - uważa Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego. I apeluje, by jak najszybciej przystąpić do budowy następcy "Daru Młodzieży".
Czasu jest coraz mniej, bo już 24 września listy podpisane przez minimum 100 tys. osób muszą znaleźć się w Sejmie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.