- W pracy koleżanki były zachwycone, córka też kupiła, to pomyślałam, że też chcę go mieć. Wymyśliłam, że Thermomix będzie prezentem na urodziny, zbierałam pieniądze przez rok i wreszcie kupiłam. Kosztował 4,5 tys. zł. Na początku był szał, ale teraz od pół roku go nie włączyłam.
W szóstą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na Placu Solidarności zapłonęło wielkie serce, symbol walki z mową nienawiści.
Po latach zastoju wraca sprawa zabudowy terenów PKP na Międzytorzu w Gdyni. Do grona inwestorów dołączył doświadczony deweloper NDI, co ma nadać tempa mocno opóźnionej inwestycji, której realizację zapowiadano jako prezent na stulecie miasta.
Z około dwumiesięcznym poślizgiem ma zostać oddany do użytku pierwszy fragment Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej między Chwaszczynem a Żukowem.
Gdy po trzech dekadach spojrzałem na tę historię, trudno było mi się oprzeć wrażeniu, że to opowieść o serii zatajonych wypadków i poważnych awarii, które układają się w samospełniającą się przepowiednię - mówi Adam Zadworny, autor książki o katastrofie promu Jan Heweliusz.
Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska: Z niedowierzaniem patrzymy na to, co wyprawia nowa szczujnia tamtego nierozliczonego zła. Jest gorzej, niż było sześć lat temu.
Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza jest wyrazem hołdu dla osób i organizacji, które w odważny sposób przeciwdziałają nietolerancji, mowie nienawiści i uciskowi.
Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni: - Straty są na pewno w samych plażach, zabudowie biotechnicznej oraz w wale wydmowym.
Czego nie nauczyła ich tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza sprzed sześciu lat? Że "kreując nienawiść, dopuszczają się zbrodni". To słowa Jurka Owsiaka, z którego prawicowe media zrobiły sobie w ostatnim czasie nowy obiekt nienawiści. Kto następny?
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odsłonięto tablicę pamięci zamordowanego w 2019 roku Pawła Adamowicza. - Bez jego determinacji ECS by nie powstało - zapewniała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz.
Rekrutacja na studia II stopnia rozpocznie się w styczniu br. Nowym kierunkiem będzie energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Via Pomerania, bo taką roboczą nazwę nosi planowana trasa, ma przebiegać od Ustki do Kalisza w Wielkopolsce. Przedsięwzięcie pilotuje Ministerstwo Obrony Narodowej, bo droga ma połączyć m.in. ważne bazy wojskowe.
Polska zmaga się z obfitymi opadami śniegu. Tylko w woj. pomorskim straż pożarna musiała już interweniować prawie 550 razy. IMGW wydało ostrzeżenia o silnych wiatrach na wybrzeżu, a cofka z Bałtyku zalewa nadmorskie miejscowości.
Malarska. Uliczka wyłoniła się z mroków historii w 1459 r. Pierwotnie nazywała się Malowana (Gemolte lub Gemalte Gasse), dopiero po 1581 r. stała się Malarską (Malergasse), obowiązującą w wersji polskiej od 1945 r. Nazwa mogła pochodzić od malarzy lub od barwnie pomalowanych domów.
Władza kłamie, twierdząc, że przez granicę pod Białowieżą przechodzą wyszkoleni bojownicy. Tacy ludzie są zbyt cenni, żeby marznąć w lesie - uważa fotoreporter Rafał Wojczal, który dokumentował kryzys uchodźczy, a lada moment ukaże się jego audiobook "Dzienniki Białowieskie". Opowiada, co widział na polsko-białoruskiej granicy.
Intensywne opady śniegu nad Bałtykiem spowodowały masowe awarie prądu w woj. zachodniopomorskim i pomorskim.
Zanim do pracy przystąpią drogowcy, najpierw trzeba wyciąć 16,3 ha witomińskich lasów.
Wskazany przez PSL Krzysztof Bujanowicz, były szef biura poselskiego Marka Biernackiego, przetrwał osiem miesięcy na stanowisku wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Decyzja prokuratora generalnego Adama Bodnara ma związek ze sprawą domniemanego wykorzystania seksualnego małoletniej przez syna Jacka Kurskiego.
W piątek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nazwy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Przymorzu Wielkim w Gdańsku.
W 2024 roku na gdańskim lotnisku podczas mgły nie wylądowały tylko trzy samoloty. I to jedynie z powodu wyposażenia, które przewoziły.
Pakistańczyk dr Muhammad Bilal został przyjęty na Politechnikę Gdańską jako naukowiec światowego formatu z licznymi publikacjami w międzynarodowych pismach. Jak twierdzi portal "For Better Science", jego dorobek ma opierać się na plagiatach i oszustwach.
Kobiety decydujące się na nielegalną aborcję są traktowane w USA jak przestępczynie. W leżącej w pasie biblijnym Alabamie za przerwanie ciąży grozi dożywocie. Ale nie trzeba sięgać wzrokiem za ocean, bo na naszym podwórku kobiety też nie mogą decydować o własnym ciele. Płacą za to zdrowiem i życiem.
- Wymaga się od nas segregacji odpadów, ekologicznych pieców, żebyśmy dbali o to, co mamy. Ale chcą nam wyciąć to, co dla nas najważniejsze - mówi Dagmara Sołohub-Zielińska. Pojechałam do niej na urokliwą Wyspę Sobieszewską, gdzie mieszkańcy stanęli w obronie swoich drzew.
Jeszcze nigdy tyle mieszkańców, co w środowy wieczór, nie przyszło na spotkanie z władzami Gdańska. Dyskusja dotycząca zaplanowanego od piątku zamknięcia Mostu Siennickiego przebiegała w burzliwej atmosferze.
- Za zniszczoną kanapę to może i pan zapłaci, ale pies mi podłogę zniszczy i co, będzie pan kładł nową? - mówi właściciel mieszkania do wynajęcia. Z kotem też nie jest łatwo, więc nauczycielka Joanna, zdecydowała się Vernona przemycić.
Będący w fatalnym stanie technicznym Most Siennicki w Gdańsku zostanie wyłączony z ruchu na ponad dwa lata. Obok ma powstać tymczasowa kładka dla pieszych i rowerzystów, dla samochodów i autobusów wyznaczono objazdy.
Pięć metrów długości i imponujący rozstaw osi, wynoszący ponad trzy metry. Do tego solidny, 3.3 litrowy diesel, lub 2.5 litrowa hybryda. Mazda CX 80 udowania, że w dobie wszechobecnego downsizingu i elektryfikacji można wprowadzić na rynek prawdziwy samochód.
W 6. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza na Placu Solidarności zapłonie wielkie serce, symbol walki z mową nienawiści. Jakie jeszcze wydarzenia zaplanowano w Gdańsku?
Urzędnicy planują budowę obwodnicy Rybiny, niewielkiej, ale ważnej komunikacyjnie wsi na Żuławach Wiślanych. Mieszkańcom pomysł się nie podoba. - Władze jak zwykle bardziej dbają o wygodę turystów jeżdżących na Mierzeję niż o nas - komentują.
W styczniu rozpoczną się prace modernizacyjne w gdańskiej hali targowej przy placu Dominikańskim. Remont potrwa półtora roku. Mamy wizualizacje.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady utylizacji tekstyliów - weszła w życie obowiązkowa segregacja zużytych ubrań. Co z nimi zrobić?
Proboszcz kościoła św. Brygidy w Gdańsku nie pytał o zgodę i zasłaniał się papieżem, a od decyzji konserwatora zabytków odwołał się do ministerstwa. Nieskutecznie. "Wyborczej" wyjaśnia jakie ma plany.
Ostatni oficjalny zlot żaglowców The Tall Ships Races odbył się w Trójmieście ponad 15 lat temu. Czy jest szansa, że regaty powrócą na Pomorze? Zaproszenie do ubiegania się o prawo do organizacji imprezy w 2028 roku otrzymały Gdańsk i Gdynia.
Karol Guzikiewicz ze stoczniowej "Solidarności" nazywał Donalda Tuska pętakiem, a teraz prosi go o wsparcie i śle świąteczne życzenia. A wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu przekonuje, że nie miał wpływu na to, że do zarządu spółki zależnej weszła jego partnerka życiowa.
Nie tylko w Polsce, ale i na świecie pary rezygnują ze składania przysięgi małżeńskiej przed ołtarzem. Na początku XXI wieku udzielono 3,4 mln ślubów między katolikami, a w 2022 roku już o połowę mniej.
Nowy blok w Gdańsku nasiąka wodą jak gąbka. Na osiedlu Zdrovo przez grzyb i pleśń mieszkańcy mają problemy ze zdrowiem, a ich lokale straciły wartość. - Wodą nasiąkł nawet telewizor - mówią nam mieszkańcy
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała zbiorcze wyniki tegorocznych matur. Sprawdziliśmy, które licea ogólnokształcące z Trójmiasta osiągnęły najwyższe wyniki na egzaminie dojrzałości z języka angielskiego.
- Różnice w krajobrazie i architekturze między Sopotem i Gdynią rzucają się w oczy bardzo szybko, ale arcymieszczański charakter kurortowej części Orłowa nie kłóci się z Sopotem tak bardzo, jak w przypadku miejscowości leżących po dwóch stronach granicy wersalskiej na zachodzie kraju - opowiada Sławomir Sochaj, autor głośnej książki "Niedopolska".
Organy są najbardziej okazałym instrumentem muzycznym. Każdy ich głos (rejestr) jest jak osobny instrument, a organy oliwskie, nasze największe, mają ich 110.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.